W portalu BIK najszybciej zastrzeżesz utracony dowód osobisty
Czy możliwe jest aby otrzymać wezwanie do spłaty kredytu, którego nie braliście, lub co gorsza spotkać na swojej drodze firmę windykacyjną lub komornika? Takie mogą być konsekwencje zgubienia bądź kradzieży dowodu osobistego. W 2014 roku udaremniono aż 8814 prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości 400 mln zł*. Czy można się przed tym ustrzec?
Z pewnością wiele osób doświadczyło sytuacji, w której proszono je o okazanie dokumentu tożsamości.
W banku, na poczcie, w urzędzie, hotelu, w akademiku. Dowód osobisty to podstawowy dokument służący do poświadczenia tożsamości, czyli naszych danych osobowych. W obliczu coraz częstszych kradzieży danych powinno się zachować czujność i szczególną ostrożność, aby nie dopuścić do sytuacji, w której ktoś niepowołany wejdzie w ich posiadanie w celu m.in. wyłudzenia kredytu, pożyczki czy też kupno drogiego sprzętu. W efekcie prowadzi to do dotkliwych strat finansowych, oraz często wielomiesięcznych starań, mających na celu pozbycie się nie swojego zobowiązania czy uniknięcia windykacji. Dlatego należy unikać sytuacji, w których nasz dowód osobisty zostaje pozostawiony bez nadzoru oraz chronić swoje dane.
Jak postępować, gdy środki ostrożności zawiodły i doszło do zgubienia lub kradzieży dokumentu? W pierwszej kolejności należy jak najszybciej wyłączyć nasz dowód z obiegu, aby uniemożliwić dalsze posługiwanie się nim. W tym celu najlepiej skorzystać z opcji zastrzegania dokumentu na stronie www.bik.pl. Jest to usługa bezpłatna, realizowana online – wystarczy jedno kliknięcie, a informacja o zastrzeżeniu w ciągu kilku minut dociera do wszystkich banków w Polsce. Szybkość działania jest krytyczna dla naszego bezpieczeństwa – dzięki BIK nie trzeba szukać adresu najbliższego banku lub komisariatu.
Skradziony dowód osobisty może być wykorzystany w przeróżny sposób – nie tylko do wyłudzenia kredytu, ale także do:
- prowadzenia fałszywej działalności biznesowej
- założenia konta bankowego
- wynajęcia mieszkania lub pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia
- kradzieży wypożyczonego samochodu i innych przedmiotów,
- zawarcia umowy z operatorem telekomunikacyjnym
- dokonywani różnego rodzaju zakupów
- wypisywania mandatów bądź innych rachunków
- założenie fałszywego konta internetowego lub fałszywego profilu
- umieszczanie w sieci bądź dystrybucja obraźliwych opinii lub komentarzy
Możliwość zastrzeżenia dokumentu przez Internet jest jeszcze bardziej istotna w przypadku pobytu za granicą – nie musimy poszukiwać placówki konsularnej, wystarczy komputer z dostępem do Internetu.
Kradzież dokumentu trzeba zawsze zgłosić policji. Aby wyrobić nowy dowód, trzeba w tym celu udać się do najbliższego organu gminy. W razie utraty dokumentu podczas pobytu za granicą, trzeba zwrócić się do konsulatu Rzeczpospolitej. Pracownik konsulatu pomoże przygotować dokument tymczasowy (Emergency Travel Document – ETD), który umożliwi załatwienie niezbędnych spraw, przekroczenie granicy i powrót do kraju.
Więcej informacji o sposobach dbania o bezpieczeństwo swoich danych można znaleźć na stronie www.bik.pl.
Małgorzata Bielińska,
Dyrektor ds. Edukacji,
Biuro Informacji Kredytowej S.A.
* Raport o dokumentach „infoDOK” – IV kwartał 2014.