W październiku na GPW deweloperzy na plusie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dom.plany.01.250xPodobnie, jak w całym kończącym się tygodniu, tak i dziś notowania na warszawskim parkiecie przebiegają w sennej atmosferze. Inwestorzy w dalszym ciągu nie znajdują przesłanek do odważniejszych decyzji. Z jednej strony, wciąż brakuje jednoznacznych symptomów odwrócenia średnioterminowej tendencji zwyżkowej, jaka na GPW trwa od początków czerwca. Z drugiej strony, w krótkim terminie rynek jest w trakcie korekty wcześniejszych wzrostów, która jeszcze może się pogłębić.

Niejednoznaczna jest też sytuacja na światowych giełdach. W przypadku akcji amerykańskich można mówić o sygnałach odwrócenia kilkumiesięcznych zwyżek, ale w Europie wciąż brakuje mocnych argumentów potwierdzających taką tezę. W tych warunkach inwestorzy nie widzą powodów do pośpiechu przy podejmowaniu decyzji.

Październik zakończył się niewielkim spadkiem indeksu WIG. Zniżkował o nieco ponad 1%, co bilans pierwszych 10 miesięcy tego roku obniżyło do 15%. W październiku na plus wyróżniali się deweloperzy. Indeks tej branży zyskał 5,5%. Mocno zyskiwali deweloperzy komercyjni, jak GTC i Echo (odnotowali zwyżki rzędu 9-10%). Słabiej radzili sobie czołowi przedstawiciele segmentu mieszkaniowego. Akcje zarówno Dom Development, jak JW Construction w październiku zniżkowały (odpowiednio o ponad 2% i blisko 16%).

Coraz wyraźniej widoczna jest zmiana średniookresowej tendencji na rynku euro. Co prawda kurs wspólnej waluty względem dolara utrzymuje się jeszcze w trwającym od połowy września trendzie bocznym (wyznaczają go poziomy z grubsza 1,284-1,311), ale do wybicia z niego brakuje już niewiele. Dziś euro kosztuje 1,288 USD.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Wydatki budowlane w USA w dalszym ciągu napędza sektor mieszkaniowy, wydatki publiczne są najniższe od 2006 r.

Zwiększająca się słabość euro względem głównych walut na świecie wskazuje na odnawiające się obawy o losy europejskich gospodarek.

Rynki nieruchomości

Wartość wydatków budowlanych w USA podniosła się we wrześniu o 0,6% w skali miesiąca, do blisko 852 mld USD, czyli najwyższego poziomu od października 2009 r. Miesiąc wcześniej mieliśmy zniżkę o 0,1%. W porównaniu z wrześniem 2011 r. wydatki budowlane wzrosły o 8,9%. Na wrześniowy wynik korzystny wpływ miały przede wszystkim wydatki mieszkaniowe sektora prywatnego. O ile w całym segmencie prywatnym wzrost wynosił 1,3% w skali miesiąca, to wydatki w części mieszkaniowej poszły w górę o 2,8%. W obszarze niemieszkaniowym wydatków prywatnych mieliśmy regres o 0,1%. W obszarze wydatków publicznych doszło do zniżki o 0,8%, do nieco ponad 271 mld USD. Był to najniższy poziom od grudnia 2006 r. Duża, bo aż 6,2-proc. zniżka, nastąpiła w przypadku wydatków federalnych. Natomiast w grupie projektów stanowych i prowadzonych przez lokalne agencje zniżka wyniosła 0,3%. W kolejnych miesiącach oczekuje się kontynuacji pozytywnych tendencji na rynku nieruchomości w USA. Realne jest przy tym ścieranie się przeciwstawnych zjawisk – korzystnego wpływu wydatków związanych z odbudową zniszczeń po huraganie Sandy oraz rosnącej niepewności będącej pochodną fiscal cliff, czyli zmian podatkowych i w wydatkach budżetowych, jakie nastąpią z początkiem 2013 r.

Od dewelopera

Firma Nickel Development oferuje swoim klientom klubową kartę rabatową na zakup elementów wykończenia mieszkania oraz usług np. architektów. W ramach programu będzie można skorzystać ze zniżek w wysokości nawet 50% na zakup produktów i usług ponad 320 partnerów na terenie całego kraju. Najnowszą inwestycją firmy Nickel Development jest projekt DKF Mokotów przy ul. Bobrowieckiej na warszawskim Mokotowie. Zostanie tam wybudowany 7-kondygnacyjny budynek, w którym znajdzie się 146 mieszkań 1, 2, 3 i 4 pokojowych o pow. od 28 do 84 m kw. Ceny lokali zaczynają się od 6900 zł za m kw., a termin zakończenia budowy inwestycji zaplanowano na III kwartał 2014 roku.

Home Broker Dailu, nr 704 – pobierz.

Zespół analiz
Home Broker