W najbliższą środę RPP obniży stopy procentowe

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wykres.01.250xW najbliższą środę Rada Polityki Pieniężnej niemal na pewno obniży stopy procentowe o 0,25 pkt proc. Kolejna obniżka w grudniu wydaje się wielce prawdopodobna.

Rada Polityki Pieniężnej kończy w środę swoje dwudniowe posiedzenie. Wielu jej członków zapowiadało, że jeżeli tzw. projekcja inflacji (prognoza warunkowa) pokaże na trwały spadek dynamiki cen, wówczas stopy procentowe zostaną obniżone. Już lipcowa projekcja pokazywała na wyraźny spadek inflacji i dynamiki PKB w 2013 r.

A od lipca napłynęło sporo negatywnych danych – o wyraźnie niższym wzroście PKB, niższej inflacji, niskiej produkcji przemysłowej i budowlanej, niskim wzroście płac – więc najbliższa projekcja na pewno pokaże niższą ścieżkę zarówno PKB jak i inflacji. Można przypuszczać, że projekcja PKB na 2013 r. znajdzie się wyraźnie poniżej 2 proc., a inflacji – poniżej 2,5 proc. W takiej sytuacji obniżenie stóp o 0,5 pkt proc. to dość oczywisty ruch, dostosowujący poziom oprocentowania do nowej sytuacji gospodarczej. Ruch ten będzie prawdopodobnie rozłożony na dwa mniejsze – w środę oraz za miesiąc. Kolejne obniżki będą uzależnione od tempa spadku inflacji, oczekiwałbym dwóch kolejnych w pierwszym kwartale 2013 r.

Zmieniająca się sytuacja będzie prawdopodobnie wymagała obniżenia stóp o 100 pkt w ciągu kilku miesięcy.

Ignacy Morawski
Główny Ekonomista
Polski Bank Przedsiębiorczości