W lutym ’25 Index Pengab wyniósł 20,0 pkt., dobra średniookresowa perspektywa dla rynku kredytów


– W prognozie sześciomiesięcznej odnotowano poprawę odczytów m/m dla rynku kredytów mieszkaniowych (o 4 pkt. m/m), kredytów konsumpcyjnych (o 18 pkt. m/m) oraz kredytów obrotowych przedsiębiorstw (o 20 pkt. m/m).
Dla rynku lokat terminowych przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych nastąpiła znaczna korekta prognoz.
W odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju odnotowano pozytywne zmiany.

Przewidywania dla sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw to 10 pkt. – podwyższyły się o 7 pkt. m/m, a r/r obniżyły się o 8 pkt.
W prognozie sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych zaobserwowano wzrost o 6 pkt. m/m. Obecnie wynosi 13 pkt., a r/r jest wyższa o 9 pkt.
Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju osiągnęła poziom 22 pkt., m/m wzrosła o 8 pkt., a r/r o 7 pkt. – podkreślił dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich (ZBP).
– W lutym Index Pengab odnotował wartość 20,0 pkt., m/m jest niższy o 4,1 pkt. Indeks prognostyczny m/m wzrósł o 9,1 pkt. do poziomu 32,7 pkt., a indeks ocen jest niższy m/m o 17,5 pkt. uzyskując wartość 7,2 pkt.
W lutym m/m zaobserwowano silny sezonowy spadek aktywności klientów na rynku depozytów bieżących. Wyraźnie wzrosła aktywność zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców, na rynku kredytów.

Odnotowano poprawę odczytu prognoz sześciomiesięcznych dla rynku kredytów obrotowych, kredytów konsumpcyjnych oraz kredytów mieszkaniowych. Prognozy trzymiesięczne dla rynku kredytów są wyraźnie optymistyczne.
Nastąpiły pozytywne zmiany w odczytach sześciomiesięcznych prognoz sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju – podsumował Marcin Idzik, Minds & Roses.

Czytaj także: W styczniu Index Pengab wyniósł 24,1 pkt., m/m jest niższy o 3,1 pkt., ale prognozy na 2025 rok są pozytywne
Kredyty gospodarstw domowych
Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m jest wyższy o 10 pkt. i w lutym wynosi 11 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 32 pkt., a r/r wzrosło o 11 pkt.
Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m wzrosło o 7 pkt., a r/r jest niższe o 11 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych wzrósł m/m o 8 pkt. i wynosi 50 pkt.
Depozyty gospodarstw domowych
Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m spadł o 16 pkt. i wynosi obecnie 15 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m spadek o 19 pkt., a r/r wzrost o 19 pkt.
Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m spadł o o 4 pkt., a r/r jest wyższe o 7 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m wzrósł o 3 pkt. i wynosi 26 pkt.
Kredyty podmiotów gospodarczych
Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 6 pkt. i wynosi 16 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m wzrósł o 4 p.p., a r/r jest niższy o 8 p.p.
Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 11 pkt., a r/r jest niższy o 27 pkt. Indeks prognozy dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 6 pkt. i wynosi obecnie 27 pkt.
Depozyty podmiotów gospodarczych
Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m spadło 12 pkt. i wynosi 3 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest niższy o 39 pkt., a r/r wzrósł o 17 pkt.
Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m wzrósł o 20 pkt., a r/r jest wyższy o 8 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest wyższy o 7 pkt. i wynosi obecnie 10 pkt.
Czytaj także: Pozytywne zakończenie roku 2024 – PENGAB w górę o 7,7 pkt.
Prognoza sześciomiesięczna rynku bankowego
W lutym odnotowano m/m poprawę odczytu prognoz sześciomiesięcznych dla kredytów mieszkaniowych, kredytów konsumpcyjnych oraz kredytów obrotowych przedsiębiorstw.
Wyraźna korekta prognoz nastąpiła dla rynku lokat terminowych przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych.
Prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej
W lutym odnotowano poprawę w odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju.
Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi 10 pkt., m/m jest wyższa o 7 pkt., a r/r spadła o 8 pkt.
Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi 13 pkt., m/m wzrost o 6 pkt., a r/r jest wyższa o 9 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi 22 pkt., m/m wzrost o 8 pkt., a r/r jest wyższa o 7 pkt.
Index Pengab luty ’25 – bankowcy o rynku finansowym
Ponad jedna czwarta badanych (28 proc.) bardzo dobrze lub dobrze ocenia poziom ogólnej wiedzy finansowej klientów banków w Polsce (r/r plus 5 pp.). Odmiennego zdania jest niespełna jedna piąta badanych (19 proc.), którzy jako słabą lub bardzo słabą oceniają wiedzę finansową klientów banków w Polsce.
Kluczowe dwa obszary wiedzy ekonomicznej najtrudniejsze dla klientów to inwestowanie oraz cyberbezpieczeństwo wskazywane przez dominującą liczbę badanych.
Zainteresowanie kredytami hipotecznymi od początku tego roku spadło w 19 proc. badanych placówek bankowych wobec 45 proc. w ubiegłym roku. W przypadku 22 proc. odnotowano wzrost, a w ponad połowie zainteresowanie kredytami hipotecznymi nie zmieniło się.
W większości (72 proc.) badani wskazują na brak potrzeby wprowadzenia rządowego programu mieszkaniowego podobnego do Bezpiecznego kredytu 2% lub Kredyt 0%. Odmiennego zdania jest 28 proc. badanych.