W latach 2014-2020 banki zwiększą swoje zaangażowanie w finansowaniu projektów unijnych
Polityka spójności z Unii Europejskiej na lata 2014-2020 przewiduje transfery wynoszące ponad 70 mld EUR. PKO Bank Polski szacuje, że 75 % tej kwoty przeznaczone zostanie na inwestycje "twarde" (publiczne i prywatne). Wszystko wskazuje na to, że sektor bankowy zwiększy swoje zaangażowanie w finansowanie projektów UE głównie przez wspieranie programów regionalnych.
Udział banków podczas urzeczywistniania funduszy UE powinien przybliżać rozwiązania takie jak kredyt technologiczny. Sprawdzą się również zapewne kombinacje instrumentów finansowych i pomocy zwrotnej z dotacjami. Mocną stroną tego modelu jest doświadczenie zdobyte już przez banki.
Sektor bankowy może brać udział w wielu przedsięwzięciach, które przygotowane są od strony formalnej i prawnej, a ryzyko jest odpowiednio zabezpieczone. Oprócz modelu kredytu technologicznego (sektor prywatny), duże predyspozycje wykazuje model PPP (sektor publiczny).
Budżet na rok 2014-2020 wyróżniać się będzie znaczeniem projektów innowacyjnych oraz sektora prywatnego. Dla tego ostatniego środki wzrosną o ok. 80 proc. w porównaniu z perspektywą finansową 2007-2013.
Istotny jest również fakt, że w latach 2014-2020 wraz ze wzrostem środków z UE, przeznaczonych na innowacyjność, wzrośnie efektywność ich wydawania. Nowy budżet przynosi optymistyczne perspektywy rozwoju, mimo zmniejszonej roli inwestycji infrastrukturalnych.
Na podstawie: wnp.pl (Katarzyna Walterska)