W jakiej branży można najwięcej zarobić?
Kto ma więcej niż 1 mld USD majątku?
Z najnowszego podsumowania przygotowanego przez miesięcznik Forbes wynika, że na świecie są 2153 osoby, których majątek można wycenić na przynajmniej miliard dolarów. W sumie ludzie ci dysponują aktywami wartymi 8,7 bilionów dolarów.
Wciąż najliczniejszą grupą w tym gronie są Amerykanie, choć z roku na rok reprezentacja mieszkańców Państwa Środka jest coraz bardziej imponująca.
Siedmiu Polaków ma więcej niż 1 mld dolarów
Jeśli ktoś chciałby poznać szczegóły na temat stanu posiadania najbogatszych ludzi na świecie oraz krótką historię zdobywania przez nich ich fortun, to powinien wiedzieć, że na liście przygotowanej przez Forbes stosowany jest inny system nazewnictwa liczebników. Chodzi o to, że angielskie słowo „billion” to nic innego jak rodzimy miliard, a pod słowem „trillion” kryje się nasz bilion.
Co niemniej ważne lista przygotowana przez miesięcznik uwzględnia kurs walut z 8 lutego 2019 roku. To znaczy, że aby zakwalifikować się na listę dolarowych miliarderów trzeba było posiadać majątek wart 3 miliardy 804 miliony złotych- wynika ze średniego kursu publikowanego przez NBP. Udało się to 7 osobom z Polski.
Wydobycie i telekomunikacja to trudne branże
Wbrew pozorom relatywnie trudno jest zbudować miliardowy majątek na wydobyciu surowców czy powołaniu operatora komórkowego. Te branże obok motoryzacji, sportu, budowlanki czy branży hazardowej pozwoliły relatywnie niewielkie grupie osób na świecie odłożyć przynajmniej miliard dolarów.
Na drugim biegunie znalazła się branża finansowa i inwestycyjna. To jej najwięcej osób na świecie zawdzięcza miliardowe fortuny. Grupie tej przewodzi Warren Buffet jeden z najbardziej znanych inwestorów giełdowych. Znajdziemy tu jednak także właścicieli funduszy hedgingowych, banków, funduszy inwestycyjnych czy platform ułatwiających obrót aktywami.
Najgłośniejsze medialnie są jednak szybko rosnące majątki osób związanych z branżą technologiczną. W tym gronie na czele znajdziemy właścicieli i szefów największych firm IT, którym awans do grona światowych krezusów niejednokrotnie, udał się w dość młodym wieku.
Dobrym przykładem jest Mark Zuckerberg – szef Facebooka, Kevin Systrom – twórca Instagrama, czy Evan Spiegel – współtwórca Snapchata.
Wśród działalności, które zbudowały przynajmniej miliardowe majątki ponad dwustu osób znajdziemy też szeroko pojętą branżę modową i sprzedaży detalicznej oraz nieruchomości.
Bartosz Turek, niezależny analityk