W internecie kupujesz na całym świecie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

140527.pay.pal.shopping.02.250x167Krótki przewodnik po letnich wyprzedażach W zeszłym roku 70% rodzimych konsumentów przynajmniej raz dokonało zakupu online, a co dziesiąty Polak posługuje się tabletem. Grono internetowych zakupoholików stale więc rośnie - zwłaszcza w okresie wyprzedaży, które właśnie nadchodzą. PayPal radzi, kiedy i gdzie szukać najlepszych letnich okazji w Internecie, by upolować zakupowe perełki.

Dzięki zakupom online nie musimy się już przywiązywać do dat wyprzedaży ogłoszonych przez lokalne sieci, nie musimy nawet szukać w jednym kraju. W internecie wyprzedaże trwają wszędzie przez cały rok, 24h na dobę. Są jednak okresy, kiedy szczególnie warto wypatrywać okazji w niektórych regionach świata. Początek sezonowych obniżek już pod koniec maja w USA i Wielkiej Brytanii.

Memorial Day i Bank Holiday – zakupowe święta w USA i w Wielkiej Brytanii

Memorial Day to dzień wolny od pracy i okazja dla tysięcy sklepów w całych USA, aby skusić konsumentów dużymi przecenami wahającymi się od 30  do 70 %. Warto w tym czasie odwiedzić strony internetowe popularnych, wśród polskich użytkowników PayPal, sklepów takich jak – Saks Fifth Avenue, Bloomingdale’s, J.Crew, Neiman Marcus czy Nine West i sprawdzić czy nie przygotowały one w tym okresie ofert specjalnie adresowanych do klientów z naszego regionu. Już dziś w zakładkach „wyprzedaże”  na ich witrynach możemy znaleźć 50 – 60 % procentowe obniżki. Podobne święta są także obchodzone przez Brytyjczyków. Podczas Bank Holiday zamiast do pracy ruszają oni  tłumnie do sklepów, które tego dnia obniżają ceny nawet do 80%. Sprytni konsumenci zamiast stać w kolejkach będą szukać ofert online.

Eleganckie buty z Włoch a może modna sukienka z Paryża?

W Europie wyprzedaże startują w czerwcu i trwają do połowy września. Co kupują polscy użytkownicy PayPal w na wyprzedażach europejskich sklepach? We Włoszech eleganckie buty i ubranka dla dzieci. W Wielkiej Brytanii Polacy kupują perfumy, w Hiszpanii wybierają kategorię fitness. W poszukiwaniu mody z najwyższej półki odwiedzają francuskie sklepy online1.

Na czym najbardziej oszczędzimy kupując za granicą?

Największe upusty czekają na miłośników elektroniki. Przykładowo na Iphona 5 w Polsce musielibyśmy wydać ok 3500 zł. W USA i w Wielkiej Brytanii prawie o półtora tysiąca mniej czyli ok. 2000 zł. Warto również szukać ubrań w lepszej cenie np. klasyczne jeansy Levi’s 501 kupimy w Stanach Zjednoczonych i Niemczech od 100 zł do 150 zł taniej. Modne okulary Ray Ban Aviator, które w Polsce kosztują ok 500 zł na niemieckich lub angielskich portalach znajdziemy już za ok. 250 – 300 zł.

Co kupujemy za granicą i ile na to wydajemy?

130528.letnie.wyprzedaze.na.swiecie.infografika.01.250x187Jak wynika z badań przeprowadzonych pod koniec zeszłego roku, na reprezentatywnej grupie ponad 500 użytkowników serwisu PayPal w Polsce, oprócz elektroniki i dóbr cyfrowych które wybiera 38% spośród nas, najchętniej kupujemy ubrania (11%) oraz perfumy i kosmetyki (7%). Ponad połowa z nas (57%),  jeśli decyduje się na zakup ubrań za granicą robi to na terenie UE w dalszej kolejności kierujemy się do sklepów amerykańskich (27%) i azjatyckich (11%).  Niemal dwie trzecie z nas kupuje perfumy i kosmetyki w sklepach online na terenie Unii Europejskiej (59%) zaś w Azji i USA odpowiednio 24% i 17%. Około 25% pytanych nie wydaje na zagraniczne zakupy więcej niż 299 zł. Zaraz potem mieści się grupa użytkowników nie wydających więcej niż 100 zł (23%). Na tym tle dosyć wyraźnie rysuje się grupa użytkowników, którzy wydali 900 zł i więcej (22%).

Dlaczego warto kupować online? Bezpieczeństwo i wygoda

Polacy są coraz bardziej świadomi swoich praw, a zgodnie z przepisami UE każdy towar kupiony na terenie Unii Europejskiej, Norwegii i Islandii może być reklamowany w ciągu dwóch lat od dnia zakupu, nawet jeśli kupiliśmy go na wyprzedaży. Wiele sklepów sieciowych przyjmuje także zwroty w określonym terminie. Warto także skorzystać z bezpiecznych form płatności takich jak np. PayPal, które oferują pełną ochronę kupujących. Dzięki temu nie musimy się już obawiać, że ktoś nas oszuka i kupimy przysłowiową cegłę w paczce. Jeśli coś pójdzie nie tak, a kupowaliśmy przez  możemy liczyć na zwrot kosztów towaru wraz z przesyłką.

O czym warto pamiętać zanim ogranie nas szał zakupów? Poradnik smartshoppera

140527.pay.pal.shopping.01.250x205Bądź zorganizowany: Stara zasada głosi – im więcej czasu spędzisz na dobrym planowaniu zakupów tym więcej pieniędzy i sił zaoszczędzisz później.
Porównaj oferty:  Zanim obudzi się w Tobie chęć posiadania tej jedynej sukienki czy butów sprawdź ceny, najlepiej online. Wiele sklepów już teraz oferuje promocje często na długo przed letnimi wyprzedażami. Wśród nich są oferty przygotowane specjalnie dla użytkowników PayPal.

Sprawdź warunki dostawy: Skontaktuj się z wybranym sklepem internetowym i upewnij się ile czasu potrzebuje, by zakup dotarł do Ciebie.

Strzeż się kosztów wysyłki:  Możesz znaleźć super tani produkt, ale po dodaniu kosztów wysyłki może się okazać, że nie oszczędzasz, a nawet przepłacasz. Nie zapomnij się upewnić jakie są stawki w sklepie, który cię interesuje i pamiętaj, że w okresie letnich wyprzedaży wielu sprzedawców oferuje bezpłatną dostawę posiadaczom konta PayPal.

Nie musisz obawiać się cła: Za zakupy w sklepach online znajdujących się na terenie Unii Europejskiej nie zapłacimy cła. Za towary zakupione poza Unią Europejską również nie zapłacimy cła, jeśli ich wartość nie przekracza 150 Euro, a jedynie podatek VAT. 

Znaj zasady zwrotu: Zanim zaczniesz zakupy upewnij się, że wiesz, jakie są reguły w danym sklepie. Zachowaj także rachunki i potwierdzenia przelewów na wypadek, jeśli byłyby one potrzebne dla uzyskania zwrotu. Wiele sklepów zmienia regulamin dotyczący zwrotów specjalnie na okres wyprzedaży i pozwala jedynie wymieniać, a nie zwracać towar. Skorzystaj także z systemu płatności, który gwarantuje ochronę konsumenta jak np. PayPal. Jeśli zamówiony towar do Ciebie nie dotrze lub gdy będzie odbiegał od opisu (np. zamiast dwóch płyt DVD otrzymasz jedną) PayPal zwróci Ci pieniądze wraz z kosztami wysyłki.

Źródło: PayPal

(1) Dane pochodzą z zestawienia liczby transakcji w sklepach akceptujących PayPal