W ING Banku Śląskim frankowicze będą mogli zamienić kredyty frankowe na złotowe

W ING Banku Śląskim frankowicze będą mogli zamienić kredyty frankowe na złotowe
Fot. stock.adobe.com/Björn Wylezich
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
25 października 2021 roku ING Bank Śląski zaoferuje możliwość zamiany kredytu hipotecznego indeksowanego kursem CHF na kredyt złotowy, tak jakby od momentu jego uruchomienia był on udzielony w polskiej walucie. W tym celu Bank udostępni Klientom możliwość złożenia wniosku o mediację poprzez Centrum Mediacji Sądu Polubownego Komisji Nadzoru Finansowego. Proces ten będzie bezpłatny. Klienci będą mogli składać wnioski o mediację poprzez bankowość internetową Moje ING lub stronę internetową Banku.

Kto może skorzystać z procesu mediacji?

Z procesu mediacji mogą skorzystać klienci, którzy posiadają w Banku mieszkaniowy kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy kredyt budowlano-hipoteczny indeksowany kursem CHF z przeznaczeniem na własne cele mieszkaniowe, z wyłączeniem pożyczek hipotecznych oraz ww. kredytów, gdzie jednym z celów kredytowania była konsolidacja zobowiązań innych niż mieszkaniowe. Umowę o mediację można podpisać wyłącznie dla jednego z posiadanych aktywnych kredytów mieszkaniowych.

Na czym polega propozycja ugody?

Kredyt zostanie przeliczony od dnia jego uruchomienia, przy założeniu, że był on od początku kredytem udzielonym w polskich złotych. Konwersja nastąpi na zasadach  przedstawionych przez Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Szczegółowe zasady rozliczenia kredytu oraz ustalenie rodzaju oprocentowania na przyszłość (okresowo stałe lub zmienne) będą przedmiotem ustaleń w procesie mediacji przed KNF.

Jak będzie przebiegać postępowanie mediacyjne?

Wniosek będzie można złożyć w każdej chwili od momentu uruchomienia możliwości mediacji. Cały proces odbywa się zdalnie. Podpisanie ugody nastąpi w oddziale banku.

Czytaj także: Kredyty frankowe jak złotowe: PKO BP rozpoczyna program ugód z frankowiczami >>>

Klienci, którzy zechcą skorzystać z rozwiązania zaproponowanego przez ING, muszą podpisać umowę o mediację, która będzie dostępna w bankowości elektronicznej Moje ING oraz na dedykowanej stronie internetowej banku. Po podpisaniu umowy przez kredytobiorców oraz bank, zostanie ona przesłana elektronicznie do Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie przez sąd terminu spotkania mediacyjnego. Jeśli strony w trakcie postępowania mediacyjnego dojdą do porozumienia, to jego rezultatem będzie ugoda podpisywana przez obie strony postępowania w wybranym oddziale banku.

Więcej informacji dotyczących procesu mediacji na www.ing.pl/mediacje

Źródło: ING Bank Śląski S.A.