W co inwestować w 2021 roku?
2021 rok prawdopodobnie będzie stał pod znakiem odbudowy gospodarki światowej po kryzysie wywołanym przez pandemię Covid-19. Zwiększenie wydatków budżetowych, skup aktywów oraz niskie stopy procentowe, mogą sprzyjać wzrostowi gospodarczemu.
Z drugiej jednak strony, działania te mogą powodować, że będziemy mieli do czynienia z ujemnymi realnymi stopami procentowymi. W konsekwencji aktywa o stałym dochodzie mogą przynieść realną stratę (czyli stratę po uwzględnieniu inflacji).
Czytaj także: Rok 2021: inwestować, aby mniej wydawać w przyszłości, czy inwestować, licząc na niepewne zyski?
Początek roku to czas planowania
– Styczeń to czas na planowanie, również w sferze finansów. W tym roku robimy to wyjątkowych okolicznościach. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, który przedstawia analizę różnych klas aktywów i może pomóc klientom zdecydować o ich strategii oszczędzania czy inwestowania – mówi Tomasz Wyłuda, dyrektor Biura Doradztwa Inwestycyjnego w banku Credit Agricole.
Czytaj także: Obligacje samorządowe, czy to będzie hit inwestycyjny w 2021 roku?
Najlepiej mogą sobie radzić instrumenty rynku akcyjnego
Według ekspertów Credit Agricole w aktualnych warunkach rynkowych najlepiej mogą sobie radzić instrumenty rynku akcyjnego, szczególnie akcje rynków wschodzących.
Dobrze powinny sobie też radzić surowce, które mogą zyskiwać za sprawą rosnącego popytu konsumpcyjnego i inwestycyjnego.
Ciekawie wygląda też rynek nieruchomości, który z jednej strony może zyskiwać w związku z niskimi stopami procentowymi, z drugiej jednak strony stoi przed ryzykiem związanym ze zmianą organizacji pracy wywołaną przez koronawirusa (praca zdalna).
Czytaj także: Światowi krezusi inwestują przede wszystkim w nieruchomości. Były biura, będą mieszkania >>>
Pełna wersja poradnika dostępna jest na stronie www banku.
Z kolei osoby, które dopiero zaczynają oszczędzać i odkładać pieniądze, Credit Agricole zaprasza do dołączenia do 2,4 tys. społeczności „Wyzwanie oszczędzanie” na Facebooku.
Tam zarówno uczestnicy grupy, jak i bank, dzielą się pomysłami i patentami na porządkowanie swoich finansów i bardziej świadome zarządzanie domowym budżetem.