W chmurach, ale z głową, Chief Technology Officer GFT Poland o nowoczesnej bankowości i podejściu cloud-native

W chmurach, ale z głową, Chief Technology Officer GFT Poland o nowoczesnej bankowości i podejściu cloud-native
Marcin Kowalski, GFT Poland. Źródło: GFT Poland
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas ostatniego Forum Technologii Bankowych Marcin Kowalski z GFT Poland udzielił wywiadu Miesięcznikowi Finansowemu BANK m.in. na temat banków wirtualnych i oferty cyfryzacji chmurowej dla bardziej tradycyjnych banków, które chcą dotrzymać kroku supernowoczesnym fintechom.

Miesięcznik Finansowy BANK: GFT wie, jak tworzyć nowoczesną bankowość. Mieliście okazję budować bank całkowicie w chmurze dla klienta w Azji.

Marcin Kowalski, GFT Poland: Istotnie, wspólnie ze Standard Chartered zbudowaliśmy w Hongkongu pionierski bank wirtualny Mox, który zapewnia pełen wachlarz usług bankowości detalicznej całkowicie cyfrowo. W jego budowie uczestniczyło kilkudziesięciu inżynierów i analityków GFT, którzy pracowali w kilku zespołach odpowiedzialnych za rozwiązania chmurowe, infrastrukturę, architekturę mikroserwisów i testowanie.

Innowacyjne banki, wolne od bagażu starych systemów IT, za to czerpiące pełnymi garściami z dobrodziejstw nowych technologii, takich jak chmura, są w stanie obniżyć swoje koszty operacyjne i działać szybciej

Przy pracy nad Mox korzystaliśmy z najnowocześniejszych technologii oraz silnika core banking Vault firmy Thought Machine, z którą GFT łączy partnerstwo technologiczne. Od rozpoczęcia prac na koncie dostawcy chmury do pierwszych transakcji upłynęło zaledwie 9 miesięcy!

Czym charakteryzuje się bankowość wirtualna?

– Bankowość wirtualna funkcjonuje w 100% w przestrzeni cyfrowej: bez fizycznych biur, budynków czy infrastruktury logistycznej. Wszystko dzieje się w sieci – od onboardingu klientów, przez procesy biznesowe, obieg środków finansowych, po pomoc techniczną i wsparcie klienta.

Projektanci nowoczesnych rozwiązań bankowych, takich jak Mox, wkładają wiele energii w przyglądanie się swojej grupie docelowej: zależy im np. na zrozumieniu etapu, na jakim klienci są w życiu i jak przekłada się to na ich oczekiwania względem bankowości. Banki chcą więc pomagać w oszczędzaniu i upraszczać decyzje finansowe; dążą do redukcji opłat, jednocześnie oferując dostęp do produktów pozabankowych atrakcyjnych dla swojej grupy docelowej, np. ubezpieczeń czy usług streamingowych.

Posłuchaj audycji eksperckiej o budowie banku Mox: Marcin Kowalski rozmawia z Przemysławem Juszkiewiczem, szefem projektów azjatyckich w GFT Poland: bit.ly/piatech-virtualbank

Bardzo istotne jest to, że innowacyjne banki, wolne od bagażu starych systemów IT, za to czerpiące pełnymi garściami z dobrodziejstw nowych technologii, takich jak chmura, są w stanie obniżyć swoje koszty operacyjne i działać szybciej.

Jaka jest zatem oferta cyfryzacji chmurowej dla bardziej tradycyjnych banków, które chcą dotrzymać kroku supernowoczesnym fintechom?

– Przede wszystkim proszę zauważyć, że organizacje typu fintech nie mają „centrów innowacji„, bo ich naturalnym sposobem działania jest korzystanie z nowoczesnych rozwiązań – tych, które akurat są najskuteczniejsze, bez oglądania się na dług techniczny, którego mają mniej. Tu dosłownie chodzi o „dotrzymywanie kroku” graczom działającym szybciej i taniej dzięki technologii.

Chmura oferuje według mnie trzy kluczowe w tym kontekście korzyści: mniejsze ryzyko inwestycji, zwinność oraz łatwy dostęp do najnowocześniejszej technologii.

Ryzyko inwestycji jest niskie, ponieważ bardzo wymagające przedsięwzięcia nie wymagają budowy centrum danych, a w razie potrzeby, w mgnieniu oka i bez ponoszenia strat pozwalają wszystko „wyłączyć„.

Zwinność wynika z błyskawicznej dostępności. Serwery można „pożyczać” i „oddawać” w kilka sekund. Z kolei dostęp do technologii jest konsekwencją konkurencji na rynku dostawców chmury.

Silnym wyróżnikiem są usługi dodatkowe, takie jak hurtownie danych w chmurze. Dostawcy, w ramach swojej platformy, oferują bankom rozwiązania, których wdrożenie we własnym zakresie byłoby bardzo kosztowne i trudne.

Chmura publiczna jest więc, według GFT, drogą do wdrożenia innowacji w dużych instytucjach finansowych?

– Na pewno bardzo ułatwia ten proces. Oczywiście nie wszystkie elementy ekosystemu bankowego przenosi się równie łatwo, stąd droga do chmury naszych klientów w naturalny sposób rozkłada się na kilka etapów.

Szereg organizacji, z którymi współpracujemy, nie ma dużego doświadczenia w migracji lub budowaniu od nowa w chmurze rozwiązań typu core banking. Naturalnie trudnym tematem są też hurtownie danych. Dużo lepiej ma się sytuacja np. z procesami obsługi klienta.

Bardzo mnie natomiast cieszy fakt, że mimo wyzwań, prowadzimy zaawansowane rozmowy z klientami chcącymi przenosić swoje usługi core banking do chmury. Dostrzegam coraz większe zainteresowanie tym tematem.

Dowiedz się jak sprostać największym wyzwaniom przy wdrażaniu chmury w instytucjach sektora finansowego. Poznaj doświadczenia ekspertów GFT Poland w 10 historiach projektów dla najbardziej wymagających klientów: gft.com/cloudcasebook

Co oferuje GFT Poland rynkowi bankowości w kontekście wdrażania chmury?

– Podejście, które proponujemy klientom to „cloud-native„. Nasze doświadczenie pokazuje, że pozwala ono realnie zwiększyć zwinność i w pełni skorzystać z technologicznych zalet chmury.

Aplikacje „cloud-native” są całkowicie przystosowane do architektury cloud computing. W modelu migracji „6R” można je umiejscowić w kategorii „Refactor„. Zwykle od początku istnienia rozwijane są w chmurze, co pozwala zaprojektować je tak, aby w pełni wykorzystywały jej potencjał. Korzystają z minimalnej ilości zasobów, dostosowując je do zmieniających się potrzeb. Mają bezpośredni dostęp do chmurowych platform data, hurtowni danych i analityki. Procesy wdrażania i modyfikowania zarówno infrastruktury, jak i oprogramowania, są w 100% zautomatyzowane i podlegają ścisłej kontroli wersji.

W podejściu „native„, GFT stawia również na przenaszalność aplikacji między chmurami oraz na działanie w konfiguracjach hybrydowych, łączących dotychczasowe centra danych klientów z chmurą. Osiągamy to dzięki stosowaniu ustandaryzowanych rozwiązań PaaS dostępnych w każdej chmurze.

Co z bezpieczeństwem? To częste źródło wątpliwości, zwłaszcza w środowiskach silnie regulowanych.

– Kwestie bezpieczeństwa to rzeczywiście bardzo ważny temat dla naszych klientów. Chmura sama w sobie nie generuje natomiast żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa, zmusza raczej do przemyślenia pewnych rzeczy na nowo i odświeżenia naszego podejścia.

Na szczęście, dzieje się dziś wiele dobrego: po pierwsze, ze strony regulatorów, precyzujących wymagania pod kątem zachodzącej cyfryzacji sektora. Po drugie, ze strony dostawców chmury, którzy uważnie słuchają branży, modyfikując swoją ofertę i – oczywiście – otwierając dedykowane centra danych w naszym regionie.

W kontekście „cloud-native„, warto także wspomnieć o możliwościach automatyzacji, które niesie ze sobą chmura. Chyba żadnej innej technologii nie opisuje tak dobrze słynny slogan Marca Andreessena z Andreessen Horowitz: „Software is eating the world„. Cloud pozwala realnie zautomatyzować i oprogramować każdy aspekt działalności banku. W kontekście bezpieczeństwa, oznacza to automatyczne wdrożenie i testowanie zabezpieczeń, włączając w to zgodność z wymaganiami regulatorów („compliance„).

Każdy element infrastruktury chmurowej jest monitorowany – możemy dla niego oprogramować weryfikację stanu i sprawdzać w czasie rzeczywistym, czy nie zachodzi jakaś podejrzana aktywność.

O GFT Poland

  • GFT to międzynarodowa firma specjalizująca się w tworzeniu rozwiązań technologicznych dla biznesu. Zatrudniamy 6000 osób w 15 krajach świata, w tym 1000 w Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Krakowie.
  • Napędzamy procesy transformacji cyfrowej u światowych potentatów sektora finansów, ubezpieczeń i przemysłu.
  • Oferujemy silne kompetencje w konsultingu i budowie rozwiązań we wszystkich obszarach nowoczesnej technologii, takich jak chmura obliczeniowa, AI czy Internet Rzeczy dla Przemysłu 4.0.
  • Dzięki bogatemu doświadczeniu rynkowemu i silnym partnerstwom, zapewniamy klientom łatwiejszy dostęp do nowatorskich zastosowań technologii i innowacyjnych modeli biznesowych, przy jednoczesnej redukcji ryzyka.
  • Ekipa certyfikowanych ekspertów technologicznych GFT Poland wdraża najnowocześniejsze technologie chmurowe w ekosystemach klientów podlegających silnym regulacjom prawnym.

gft.com/pl

Źródło: aleBank.pl