W Chinach bankowcy na celowniku władz
Według Zhu Jiangnana, badacza korupcji i jej zwalczania w Chinach z Uniwersytetu w Hongkongu, władze chińskie uważają korupcję finansową za poważny problem, który zagraża stabilności gospodarki i bezpieczeństwu finansowemu kraju.
Centralna Komisja Kontroli Dyscypliny, zajmująca się zwalczaniem korupcji, ostrzega przed „hedonizmem” i „ekskluzywnym stylem życia”, byli bankowi urzędnicy wysokiego szczebla są objęci dochodzeniami, a wiele banków dokonuje głębokich redukcji wynagrodzeń kadry kierowniczej i premii.
Jeden z największych banków inwestycyjnych CICC ( China International Capital Corporation ) obniżył swoje wynagrodzenia o 10%, a uwzględniając premie łączna obniżka wynagrodzeń sięgnie 40%.
Partia i organy nadzoru kontrolują bankowców
Od lutego kilkunastu dyrektorów zostało przesłuchanych lub ukaranych. Najgłośniejszą sprawą jest dochodzenie przeciwko byłemu prezesowi banku Bank of China Liu Liange. To jeden z największych banków komercyjnych w Chinach i na świecie. Nie należy go mylić z Ludowym Bankiem Chin, który jest bankiem centralnym.
Urodzony w 1961 roku Liu Liange został w 2007 wiceprezesem Exim Bank of China, a w 2015 r. objął stanowisko prezesa. Trzy lata później stanął na czele zarządu Bank of China, a jednocześnie został sekretarzem KPCh w tym banku.
17 lutego 2023 został odwołany ze stanowiska szefa partii w banku, a 19 marca złożył rezygnację ze stanowiska prezesa zarządu.
31 marca 2023 r. Liu został objęty śledztwem w sprawie korupcji prowadzonym przez Centralną Komisję Kontroli Dyscypliny oraz Krajową Komisję Nadzoru.
Tygrysy i muchy
Prowadzone jest też śledztwo dotyczące byłego szefa szanghajskiego oddziału Export-Import Bank of China, Li Li, który jest oskarżony o przyjęcie 14 mln dolarów łapówek przy negocjowaniu umów leasingowych.
Kolejne dochodzenie toczy się przeciwko byłemu szefowi zarządu jednego z największych i najstarszych konglomeratów finansowych w Chinach, China Everbright Group, Li Xiaopeng.
Xi Jinping, który w 2012 roku stanął na czele KPCh i został prezydentem uznał za jeden z ważnych celów zwalczanie korupcji w grupie ponad 4 mln „tygrysów i much”, czyli wysokich i niskich urzędników państwowych.
Początkowo skupiono się na członkach liczącej 100 mln chińskiej KPCh, ale od 2017 r. Centralna Komisja Kontroli Dyscypliny zaczęła sondować organizacje powiązane z państwem i firmy z sektora prywatnego.
W 2021 roku Xi rozpoczął kampanię „wspólnego dobrobytu”, której ważnym składnikiem jest zwalczanie nierówności w chińskim społeczeństwie. Centralna Komisja Kontroli Dyscypliny przeprowadziła inspekcje w ponad 20 instytucji finansowych, w tym w banku centralnym, w organie nadzoru bankowego i ubezpieczeniowego, w bankach komercyjnych i firmach zarządzających aktywami.