W centrum uwagi RPP i EBC. Dziś PMI

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

budzicki.miroslaw.pkobp.01.258x400Na rynku stopy procentowej piątkowa sesja przyniosła niewielki wzrost rentowności obligacji skarbowych. W kraju osłabić notowania polskich aktywów mogły dane nt. PKB w IV kw. 2014r., które okazały się nieznacznie lepsze od oczekiwań rynkowych (3,1% r/r wobec wcześniejszych 3,0%). Negatywne dla długu sygnały nadchodziły również ze strony rynków bazowych, gdzie na początku sesji doszło do niewielkiego wzrostu rentowności. 

W trakcie piątkowej sesji Ministerstwo Finansów opublikowało harmonogram aukcji papierów skarbowych w marcu. Generalnie wartość podaży będzie zbliżona do naszych oczekiwań. W ofercie 12 marca znajdą się obligacje serii WZ0124, DS0725 i WS0428 za 3-6 mld PLN. Ponadto odbędzie się jeszcze aukcja zamiany 26 marca. W tym roku przetargi zamiany nie były organizowane, natomiast podczas aukcji które odbyły się w 2014 r. średnia wartość sprzedaży wynosiła 5,0 mld PLN. Oznacza to, że przy realizacji wartości bliskich wartościom maksymalnym podaż papierów skarbowych w marcu nieznacznie spadnie w relacji do stycznia i lutego (w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2015 r. średnio wynosiła 11 mld PLN miesięcznie). 

W tym tygodniu najważniejszymi wydarzeniami będą posiedzenia: NBP i EBC. Najpierw w środę poznamy decyzję RPP. Spodziewamy się, że Rada zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych o 25 pb, chociaż dostrzegamy wysokie prawdopodobieństwo głębszego cięcia o 50 pb. Z ankiet wśród ekonomistów wynika, że rynek jest mocno podzielony odnośnie ostatecznej decyzji. Chociaż większość zakłada obniżkę stóp o 25 pb, to jednak nie brakuje też głosów, że RPP zdecyduje się na bardziej zdecydowany ruch. Spodziewamy się, że bez względu na decyzję RPP zapewne pozostawi dotychczasowy ton komunikatu. Aktualnie notowania rynkowe zdyskontowały nasz bazowy scenariusz. Gdyby okazało się, że Rada jednak zaskoczy rynek głębszym cięciem, wówczas spodziewać się należy silniejszego spadku krótkiego końca krzywej dochodowości.

W czwartek z kolei odbędzie się posiedzenie EBC. W tym przypadku spodziewamy się neutralnego wpływu na rynek. Bank centralny w marcu rozpoczyna skup aktywów w strefie euro, co w naszej ocenie będzie wspierać szczególnie dłuższy koniec krzywej dochodowości w Polsce. Podczas posiedzenia decyzyjnego prezes EBC M. Draghi może zwrócić uwagę na pewne aspekty techniczne programu skupu. Nie spodziewamy się jednak, aby miały one znaczący wpływ na rynek.

 150302.ryn.proc.01.400x150302.ryn.proc.02.300x150302.ryn.proc.03.550x

Mirosław Budzicki
Biuro Strategii Rynkowych
PKO Bank Polski