W Austrii szczepienia przeciw Covid-19 obowiązkowe dla każdego dorosłego

W Austrii szczepienia przeciw Covid-19 obowiązkowe dla każdego dorosłego
fot. Robert Lidke, aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W czwartek wieczorem parlamentarzyści Rady Narodowej przegłosowali ustawę o powszechnym obowiązku szczepienia przeciw Covid-19. Przepisy będą obejmować mieszkańców Austrii powyżej 18 roku życia.

„Po długiej i zaciętej debacie jeden z najbardziej kontrowersyjnych przepisów ostatnich kilkudziesięciu lat właśnie został przegłosowany przez parlament” – podsumowuje „Kronen Zeitung”.

Wcześniej na ten temat toczyły się w parlamencie gorące debaty, protesty odbyły się również przed Hofburgiem i w centrum Wiednia.

Czytaj także: Niezaszczepiony nie wychodzi z domu

Jeszcze głosowanie w izbie wyższej

Wiadomo, że ustawa ma wejść w życie na początku lutego, będzie zaś egzekwowana od połowy marca. Te półtora miesiąca to czas, który m.in. ma umożliwić osobom do tej pory niezaszczepionym na przyjęcie szczepień.

Rada Federalna ( izba wyższa austriackiego parlamentu ) będzie głosować nad ustawą 3 lutego, może ona zostać uchwalona zwykłą większością głosów koalicji rządowej OeVP i Zielonych.

Ustawa o obowiązku szczepień będzie obejmować osoby, które ukończyły 18 lat i mieszkają w Austrii.

3600 euro kary za brak szczepienia

Osoby niezaszczepione przeciw Covid-19 będą zobowiązane do przyjęcia szczepienia jednym z zatwierdzonych preparatów.

Za brak szczepień (o ile nie zwolni z tego stan zdrowia lub inne przeciwskazania medyczne) grozić mogą grzywny, wynoszące nawet 3600 euro.

Źródło: PAP BIZNES