W 2021 roku polskie firmy ubezpieczyły obroty handlowe o wartości prawie 650 mld zł

W 2021 roku polskie firmy ubezpieczyły obroty handlowe o wartości prawie 650 mld zł
Fot. stock.adobe.com /Olivier Le Moal
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W 2021 roku polskie firmy ubezpieczeniowe objęły ochroną 645,2 mld zł należności handlowych - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). To o 12 proc. więcej niż w 2020 r. Suma ubezpieczonych w 2021 r. obrotów handlowych odpowiada 25 proc. PKB Polski.

Dobra sytuacja na rynku płatniczym spowodowała znaczący spadek wartości wypłacanych odszkodowań. W 2021 roku wyniosły one 147 mln zł, czyli aż o 60 proc. mniej niż w roku 2020.

– Na ten wynik złożyły się sprzyjające warunki makroekonomiczne, będące przede wszystkim efektem programów pomocowych dla przedsiębiorstw. Programy stworzone w krajach UE, Wielkiej Brytanii i USA stymulowały gospodarkę i w dużej mierze zapobiegły zatorom na rynku płatniczym.

Dobra sytuacja na rynku płatniczym spowodowała znaczący spadek wartości wypłacanych odszkodowań

Nie bez znaczenia była też polityka banków centralnych, utrzymująca stopy procentowe na niskim poziomie – mówi Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU.

Czytaj także: Wsparcie KUKE z udziałem banków dla krajowych inwestycji proeksportowych polskich firm

Wzrost cen surowców zwiększył limity ubezpieczeniowe firm

W 2021 roku polscy ubezpieczyciele zebrali dzięki ubezpieczeniom należności 911,5 mln zł składki. To wzrost aż o 20 proc. rok do roku. Ma to przede wszystkim związek z rosnącymi cenami surowców i półproduktów.

– Wzrost wartości transakcji wynikających z wysokiej dynamiki cen na rynkach towarowych przełożył się na zainteresowanie przedsiębiorców podwyższeniem limitów ubezpieczeniowych, przyznanych firmom.

W 2021 roku polscy ubezpieczyciele zebrali (…) należności 911,5 mln zł składki

To wpłynęło na wzrost ogólnej ekspozycji ubezpieczycieli kredytu kupieckiego. W 2021 roku urosła ona o prawie 30 proc. w porównaniu z rokiem 2020 – mówi Andrzej Maciążek.

Czytaj także: Ubezpieczyciele zarobią na Polskim Ładzie, ale nie powinni się cieszyć

Niekorzystne prognozy: zwiększa się liczba restrukturyzacji w 2022 roku

Sytuacja na rynku ubezpieczeń płatności pogorszyła się w 2022 roku. Ubezpieczyciele notują już wyższą liczbę upadłości i postępowań restrukturyzacyjnych.

– Środowisko wysokich stóp procentowych, inflacja oraz presja na rosnące koszty surowców i półproduktów będzie źródłem zakłóceń w płatnościach między partnerami handlowymi – tłumaczy Andrzej Maciążek.

Ubezpieczenia należności odgrywają fundamentalną rolę w budowaniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Dynamika rozwoju gospodarczego zanotowana w 2021 roku byłaby trudna do osiągnięcia bez wsparcia zakładów ubezpieczeń, w szczególności w przypadku eksportu.

Środowisko wysokich stóp procentowych, inflacja oraz presja na rosnące koszty surowców i półproduktów będzie źródłem zakłóceń w płatnościach

O tym, że przedsiębiorcy doceniają ubezpieczenia kredytu kupieckiego świadczy również fakt, że od 2015 roku, czyli od czasu gdy PIU zbiera dane o ubezpieczeniach należności, zarówno wartość ubezpieczanych obrotów jak i ekspozycja ubezpieczycieli rosły szybciej niż polskie PKB.

Źródło: PIU

Czytaj także: W pandemii padł rekord ubezpieczeń obrotów handlowych co stabilizowało polską gospodarkę

Źródło: Polska Izba Ubezpieczeń / PIU