W 2015 roku najmocniej zdrożeją apartamenty w Nowym Jorku i Sydney

W 2015 roku najmocniej zdrożeją apartamenty w Nowym Jorku i Sydney
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Najnowsza prognoza firmy Knight Frank sugeruje, że w 2 z 8 największych miast na świecie nieruchomości luksusowe zdrożeją w trakcie 2015 r. Bardziej kompleksowy raport opublikowany wcześniej sugerował wzrosty cen w 2015 roku w 22 z 27 analizowanych miastach.

Najnowsze dane sugerują, że spore wzrosty cen wciąż są możliwe w Nowym Jorku i Sydney. W pierwszym z tych miast dynamika wzrostu cen w 2015 r. ma być na poziomie 5 – 10%. Powody to dobre wyniki gospodarki, odbicie na całym rynku nieruchomości i rosnący popyt ze strony inwestorów zagranicznych. Nie bez znaczenia jest też ułatwienie procesu ubiegania się o wizy.

W Sidney wzrost cen w 2015 r. nie powinien przekroczyć 5%. Sprzyjają temu dobre perspektywy gospodarcze, polityczna stabilność i słaby australijski dolar, co w połączeniu z możliwością otrzymania wizy (od drugiej połowy 2015 r.) przy zakupie nieruchomości luksusowej, sprzyja zainteresowaniu apartamentami w Sydney. Popyt wspiera też tani kredyt hipoteczny.

Po długim okresie dynamicznych wzrostów cen, rok 2015 powinien za to przynieść stabilizację cen w Londynie – prognozują analitycy Knight Frank. W ich ocenie spory wpływ na taką zmianę ma mieć podatek od rezydencji, który ma zostać wprowadzony w przyszłym roku. Jest to więc bardziej pesymistyczna prognoza niż ta forsowana przez firmę Black Brick (lodyński pośrednik), która prognozuje na 2015 r. kilkuprocentowy wzrost cen apartamentów w Londynie.

W ocenie autorów raportu, kolejny rok ma za to przynieść spadki cen (do 5%) w Paryżu, Hongkongu, Singapurze i Genewie. W przypadku azjatyckich miast głównym powodem przecen są mechanizmy wprowadzone, aby schłodzić pęczniejące bańki spekulacyjne na tychże rynkach (dodatkowe opodatkowanie transakcji, utrudnienia w ubieganiu się o kredyt). Największe spadki (do 10%) spodziewane są natomiast w Dubaju. Głównymi winowajcami są wyższy podatek transakcyjny oraz podniesienie wymaganego wkładu własnego.

Liczba tygodnia:

20% – nawet taką część ceny nieruchomości będzie musiał posiadać od stycznia nabywca mieszkania, aby kupić lokal na kredyt. Tylko połowa z tej kwoty to wkład własny, podczas gdy drugie tyle mogą pochłonąć koszty transakcyjne.

Nieruchomość tygodnia:

Nowoczesny apartament na nabrzeżu Sydney. Panoramiczne okna gwarantują doskonałe doświetlenie wnętrza oraz pozwalają mieszkańcom podziwiać architekturę miasta niemal jak z pokładu łodzi. Apartament o powierzchni ponad 460 m kw. składa się z m.in. z salonu, jadalni, pokoju dziennego i 5 sypialni. Właściciele mają też do dyspozycji basen i siłownię.
141218.sydney.zrodlo.michael.gliatis.product.photography.studio.01141218.sydney.zrodlo.michael.gliatis.product.photography.studio.02

Cena: 10,3 mln USD
Lokalizacja: Sydney, Australia
Źródło: Michael Gliatis/Product Photography Studio, WSJ

Ceny nieruchomości na świecie:

Hongkong
141218.lions.wykres.01.519

Źródło: Lion’s Bank