Visa, Mastercard i American Express zawieszają działalność w Rosji

Visa, Mastercard i American Express zawieszają działalność w Rosji
Fot. stock.adobe.com/rosinka79
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Visa i Mastercard w oświadczeniach poinformowały o ograniczeniu swoich usług na terenie Rosji. Z działalności w tym kraju wycofuje się także American Express.

Jak poinformowała Visa w komunikacie, „będzie współpracować ze swoimi klientami i partnerami w Rosji, aby zaprzestać wszystkich transakcji Visa w ciągu najbliższych dni”.

Z kolei Mastercard podał, że „karty wydawane przez rosyjskie banki nie będą już obsługiwane przez sieć Mastercard. Każda karta Mastercard wydana poza granicami kraju nie będzie działać u rosyjskich sprzedawców ani w bankomatach”.

Odpowiedź rosyjskiego banku centralnego

Po tych oświadczeniach, swój komunikat wydał Rosyjski Bank Centralny.

Zgodnie z jego zapewnieniam, karty Visa i Mastercard wydane przez rosyjskie banki mają działać normalnie w Rosji do dnia ich wygaśnięcia. „Transakcje na nich są przetwarzane w kraju w Krajowym Systemie Kart Płatniczych i nie podlegają sankcjom” – poinformował bank centralny.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Jak zastrzegł jednak w swoim komunikacie, dla użytkowników tych kart nie będą dostępne transakcje międzynarodowe.

American Express zawiesza wszelkie operacji w Rosji i na Białorusi

O zawieszeniu wszelkich operacji w Rosji, poinformował także w niedzielę American Express. W rezultacie tej decyzji wydawane na całym świecie karty American Express nie będą już działać w sklepach i bankomatach w Rosji, podano w komunikacie.

„Ponadto karty wydawane lokalnie w Rosji przez rosyjskie banki nie będą już działać poza granicami kraju w globalnej sieci American Express. Kończymy również wszelkie operacje biznesowe na Białorusi”, napisano w komunikacie American Express.

Przypomnijmy, że w Rosji nie działają także takie metody płatności jak Apple Pay i Google Pay.

Źródło: aleBank.pl