VII Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń. Polska „ubezpieczona” na wypadek „twardego” brexitu
– Z inicjatywy Ministerstwa Finansów uchwalona została ustawa o zasadach prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Gibraltaru w związku z wystąpieniem z Unii Europejskiej – przypomniała minister finansów.
Projekt ten zabezpiecza interesy klientów instytucji finansowych na wypadek tzw. twardego brexitu, czyli opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię bez umowy. Ustawa umożliwia zakładom ubezpieczeniowym z Wielkiej Brytanii oraz Gibraltaru, które po „twardym” brexicie mogą prowadzić działalność ubezpieczeniową na terytorium Polski, jej kontynuowanie.
Kwestia reasekuracji
– Z kolei dla ubezpieczycieli krajowych, obok wykonywania umów ubezpieczeń, ważna jest kwestia reasekuracji i dostępu do londyńskiego rynku reasekuracji, o co w szczególności zabiegali przedstawiciele Polskiej Izby Ubezpieczeń. Z tego względu w ustawie zawarto przejściowy termin 24 miesięcy, który ma umożliwić odpowiednie dostosowanie do nowej sytuacji. W tym zakresie współpraca z brytyjskimi reasekuratorami będzie mogła odbywać się na dotychczasowych zasadach – wyjaśniała Teresa Czerwińska.
Rozwiązania przewidziane w ustawie
Zgodnie ze wspomnianym na Kongresie PIU przez minister finansów projektem, banki zagraniczne mające siedzibę w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lub Gibraltarze będą mogły kontynuować wykonywanie umów kredytowych (w tym kredytów hipotecznych i konsumenckich, jak również kredytów dla przedsiębiorstw) na podstawie dotychczasowych przepisów, które zostały zawarte przed 29 marca 2019 r., przy czym nie dłużej niż 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Zakłady ubezpieczeń z Wielkiej Brytanii oraz Gibraltaru, które przed dniem bezumownego opuszczenia Unii Europejskiej prowadziły działalność ubezpieczeniową w Polsce będą ją mogły dalej prowadzić na takich samych zasadach, w celu wykonania zawartych już umów ubezpieczenia.
W przypadku ubezpieczeń na życie ze względu na długoterminowy charakter takich umów zaproponowano, aby działalność taka nie mogła być wykonywana dłużej niż do dnia przypadającego po upływie 24 miesięcy od wejścia w życie ustawy.