VI Forum BOMIS® Wyceny 2021: na co bank powinien zwrócić uwagę przy ocenie ryzyka finansowania inwestycji w maszyny i urządzenia?

VI Forum BOMIS® Wyceny 2021: na co bank powinien zwrócić uwagę przy ocenie ryzyka finansowania inwestycji w maszyny i urządzenia?
Źródło: Fundacja BOMIS
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W przeciwieństwie do nieruchomości lub samochodów, środków i megaukładów technicznych nie można skatalogować ani wyceniać za pomocą systemu informatycznego, podkreślają eksperci Fundacji BOMIS.

Nieograniczona możliwość konfiguracji maszyn ze względu na oczekiwany rezultat produkcyjny czy usługowy oraz zmieniające się regulacje prawne warunkujące eksploatację stanowią o konieczności powierzania wycen wykwalifikowanym rzeczoznawcom ds. szacowania wartości środków i megaukładów technicznych. 

Oceny maszyn i wyceny ich wartości a banki

Ocena i wycena środka i megaukładu technicznego, którym może być np. linia do recyclingu odpadów, tomograf komputerowy wielorzędowy, unit stomatologiczny, maszyna poligraficzna z systemem label,  czy też statki powietrzne i wodne oraz  popularne dziś projekty innowacyjne, wymagają innych kompetencji:

– niż ocena i wycena aktywa lub przedmiotu zabezpieczenia/zastawu, jakim jest środek techniczny produkowany seryjnie i skatalogowany np. samochód użytkowy;

– niż wycena nieruchomości, która podlega standardom i opiera się na bazach danych.

Inne oceny maszyn i wyceny ich wartości potrzebne są bankom przed podpisaniem umowy kredytowej z klientem, a inna w sytuacji konieczności ustalenia wartości na potrzeby  sprzedaży powindykacyjnej.   

Jednym i w drugim przypadku warto przede wszystkim ustalić stan faktyczny – czy przedmiot zabezpieczenia jest tożsamy z przedmiotem opisanym w dokumentacji księgowej klienta, czy jest kompletny i sprawny techniczne, czy może być legalnie i bezpiecznie eksploatowany, czy jego wycena jest możliwa, a jeśli tak, to jaka wartości i w jakim trybie powinna być szacowania.

VI Forum BOMIS® Wyceny 2021

Szansą na poznanie rzeczoznawców wyspecjalizowanych w dziedzinie oceniania i szacowana wartości środków i megaukładów technicznych oraz uzyskanie od nich  praktycznych wskazówek minimalizujących ryzyko jest m.in. VI Forum BOMIS® Wyceny 2021 ‒ Jak zwiększyć sprzedaż i zmniejszyć ryzyko finansowania maszyn przy udziale rzeczoznawców?

VI FORUM BOMIS® WYCENY 2021

odbędzie się 15 października 2021 r., na żywo, online ‒ BOMIS

Patronat:

Miesięcznik Finansowy Bank,

portal aleBank.pl, 

Związek Banków Polskich,

Związek Polskiego Leasingu,

Porozumienie Rzeczoznawców BOMIS.

Organizator: Fundacja BOMIS www.fundacja.bomis.pl

Źródło: Fundacja BOMIS