V Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej 2013

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

forum.technologii.bankowosci.spoldzielczyej.logo.01.250x83W Hotelu Gromada trwa V Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej 2013. Pierwszego dnia tej dwudniowej konferencji (20-21 maja 2013) ponad 300 osób wysłuchało referatów, uczestniczyło w sesjach tematycznych i panelach dyskusyjnych.

Gości powitał Andrzej Wolski, członek zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji, zaś jej otwarcia dokonał Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Po nim głos zabrali Krzysztof Kokot, wiceprezes zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz Paweł Masadyński, dyrektor zarządzający Pionem Informatyki Spółdzielczej Grupy Bankowej S.A. Przedstawili oni wizję rozwoju technologii informatycznych w bankach spółdzielczych.

IMG 7624.500x

IMG 0651.500x

Wszystkie sesje pierwszego dnia Forum poświęcone zostały Rekomendacji D. Pierwsza z nich – strategii i organizacji obszarów technologii informacyjnej i bezpieczeństwa środowiska teleinformatycznego. Krzysztof Góral, zastępca dyrektora Departamentu Inspekcji Bankowych, Instytucji Płatniczych i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, mówił o wdrożeniu Rekomendacji D w sektorze banków spółdzielczych. W panelu dyskusyjnym, którego moderatorem był Andrzej Kawiński, przewodniczący Rady Programowej FTBS, głos zabrali: Andrzej Dubis, dyrektor Departamentu Informatyki Podkarpackiego Banku Spółdzielczego S.A.; Sławomir Flissikowski, prezes Banku Spółdzielczego w Skórczu; Krzysztof Góral i Paweł Masadyński, dyrektor zarządzający Pionem Informatyki w Spółdzielczej Grupie Bankowej S.A.

IMG 7641.500x

Sesję drugą poświęcono rozwojowi środowiska teleinformatycznego. Rekomendacja D – rozwiązania dla samorządów – taki był temat wystąpienia Beaty Kuchty z Bałtyckiego Banku Spółdzielczego w Darłowie. Następnie Katarzyna Łukasiak i Adam Urban z Wincor Nixdorf zaprezentowali i omówili wyniki badania obecnego stanu i kierunków rozwoju systemów IT w polskich bankach spółdzielczych – przeprowadzonego wspólnie przez Centrum Prawa Bankowego i Informacji (dokładniej zaś przez redakcję wydawanego przezeń miesięcznika „Nowoczesny Bank Spółdzielczy”) oraz Wincor Nixdorf. O nowej Rekomendacji D jako przejściu przez dwa etapy – mówił zaś Marek Sudak z firmy Impaq.

IMG 7775.500x

W trakcie sesji trzeciej pochylono się nad utrzymaniem i eksploatacją środowiska teleinformatycznego. Joanna Charlińska i Jarosław Goworek z Biura Informacji Kredytowej S.A. mówili o historii kredytowej klienta w bankowości internetowej banków spółdzielczych. Bank przyjdzie do Ciebie – twierdził Janusz Tomiczek z Alfavox Sp. z o. o., przedstawiając innowacyjny kanał wideo jako odpowiedź na oczekiwania klientów banku spółdzielczego; zaś Zbigniew Forenc z Zakładu Usług Informatycznych NOVUM Sp. z o.o. skupił się na efektywnym wykorzystaniu bankomatu recyklingowego.

Z kolei Jacek Koszel z IT Card Centrum Technologii Płatniczych S.A., przedstawił innowacje w płatnościach IT Card. Rok wdrożeń aplikacji mobilnych w bankach spółdzielczych – tak brzmiał temat wystąpienia Daniela Sadkowskiego z Basement Systems Poland Sp. z o.o.; a Tomasza Jończyka z Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta XXI w. – Express ELIXIR w bankach spółdzielczych.

IMG 0901.200xPierwszy, jakże pracowity dzień V Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej zakończył się uroczystą galą, w trakcie której nagrodzono laureatów Krajowego Rankingu „Wyróżniające się banki spółdzielcze 2013” miesięcznika „Nowoczesny Bank Spółdzielczy”.

Głównymi laureatami zostały:

  • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie w kategorii „Największe banki” oraz
  • Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie
  • Bank Spółdzielczy w Przemkowie
  • Bank Spółdzielczy w Połczynie-Zdroju
  • Bank Spółdzielczy w Wojsławicach w kategorii „Najefektywniejsze banki”

 

Jeśli zaś chodzi o szczegóły, to kolejne miejsca w kategorii „Największe banki”, za Krakowskim Bankiem Spółdzielczym w Krakowie, zajęły:

  • Wielkopolski Bank Spółdzielczy w Poznaniu,
  • Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie,
  • Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie,
  • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
  • Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej.

W kategorii „Najefektywniejsze banki” zwyciężyły:

  • w grupie I (powyżej 200 mln zł sumy bilansowej) – Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie, Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie, Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie
  • w grupie II (od 100 do 200 mln zł) – Bank Spółdzielczy w Przemkowie, Piastowski Bank Spółdzielczy w Janikowie i Bank Spółdzielczy w Krotoszynie
  • w grupie III (od 50 do 100 mln zł) – Bank Spółdzielczy w Połczynie-Zdroju, Bank Spółdzielczy w Mikołajkach oraz Bank Spółdzielczy w Lipce
  • w grupie IV (do 50 mln zł) – Bank Spółdzielczy w Wojsławicach, Bank Spółdzielczy w Adamowie, Bank Spółdzielczy w Wąsewie.

IMG 0918.500x

IMG 1172.500x

IMG 0942.500x

IMG 0903.500x

IMG 1107.500x

IMG 1281.500x