Uważaj na nieuczciwych pośredników nieruchomości

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

spotkanie.04.250x167Z początkiem 2013 r. UOKiK ukarał łączną grzywną blisko 90 tys. zł dwóch pośredników nieruchomości za stosowanie niezgodnych z prawem praktyk. Niezależnie od stanu gospodarki, popyt na nieruchomości, a szczególnie na mieszkania, nigdy się nie skończy, dlatego jest to bardzo dobry pomysł na biznes. Jednak intratność tego przedsięwzięcia wykorzystuje wielu nieuczciwych pseudo pośredników, którzy żerują na niewiedzy konsumentów i często narażają ich na stratę pieniędzy.

Zakup bądź sprzedaż mieszkania czy pomieszczenia na działalność gospodarczą to w przypadku Kowalskiego poważna decyzja i ogromne zobowiązanie finansowe. Zasobność portfela większości z nas nie pozostawia miejsca na pomyłki czy nieudane transakcje, dlatego ważne jest, aby sprawy lokalowe powierzyć w sprawdzone ręce. Pośredników na rynku jest wielu, niestety nie wszyscy uczciwi. Aby zminimalizować ryzyko utraty dorobku całego życia, warto przed wyborem pośrednika poświęcić chwilę na jego weryfikację.

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy dany przedsiębiorca posiada licencję pośrednika nieruchomości. Informację o tym znajdziemy w Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, który dostępny jest na stronie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, tylko osoby z licencjami i uprawnieniami zawodowymi mają prawo wykonywać swoją działalność. Pośrednik obrotu nieruchomościami ustawowo powinien także posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Brak licencji zawodowej u przedsiębiorcy oraz ubezpieczenia oznacza, że mamy do czynienia z osobą działającą nielegalnie.

Zwracając się do pośrednika nieruchomości o pomoc w sprzedaży bądź zakupie lokalu weźmy pod uwagę, tylko z pozoru błahą, kwestię związaną z siedzibą firmy. Biuro nieruchomości powinno być reprezentatywne, a co istotne, umowę o współpracy powinniśmy podpisać w siedzibie firmy bądź w biurze sprzedaży. Daje nam to pewność, że nasza nieruchomość jest w rękach rzetelnego pośrednika, a nie firmy typu krzak.

Dla własnego bezpieczeństwa oraz spokoju można także sprawdzić, czy konkretny pośrednik jest zrzeszony w regionalnym stowarzyszeniu pośredników w obrocie nieruchomości. Sama przynależność do takiej organizacji jest dobrowolna, dlatego nie każdy przedsiębiorca musi być jej członkiem. Jednak udział w stowarzyszeniu podnosi wiarygodność pośrednika.

Koniecznie zwróćmy uwagę na kwestię prowizji. Jeśli pośrednik żąda pieniędzy już na etapie podania danych adresowych, powinniśmy od razu odstąpić od dalszych rozmów. Prowizja należy się pośrednikowi w momencie, kiedy transakcja zakupu bądź sprzedaży nieruchomości zostanie zakończona. Zapis w umowie o wcześniejszym wypłaceniu wynagrodzenia jest niedozwolony. Wszelkie zobowiązania obydwu stron – pośrednika i konsumenta – zapisujemy w dokumencie umowy, który jest podstawą wszelkich działań oraz ewentualnych reklamacji.

Oszczędzanie w dobie kryzysu jest bardzo popularne, jednak nie w kwestii zakupu nieruchomości. Niepowtarzalna oferta cenowa, super niska cena – na takie ogłoszenia należy uważać. W najlepszym przypadku może to być fikcyjna oferta, w najgorszym możemy trafić na mieszkanie o bardzo niskim standardzie lub z niechcianym lokatorem.

rzetelna.firma.01.250x108Renomowane biura nieruchomości i pośrednicy swoją wiarygodność mogą potwierdzić też za pomocą certyfikatów, np. Certyfikatu Rzetelnej Firmy. Takie wyróżnienia informują klientów o wysokich standardach zawodowych przedsiębiorcy oraz stosowaniu przez niego ogólnie przyjętych norm etycznych w biznesie. W przypadku Certyfikatu Rzetelnej Firmy wystarczy na stronie internetowej pośrednika nieruchomości kliknąć w ikonkę z logo Rzetelnej Firmy. Otrzymamy wtedy informację czy przedsiębiorca jest uczestnikiem Programu czy też nie a co się z tym wiąże czy prowadzi legalną i uczciwą działalność oraz czy nie jest dłużnikiem notowanym w Krajowym Rejestrze Długów.

Nieocenionym źródłem weryfikującym pośredników w obrocie nieruchomościami są także opinie bliskich, przyjaciół, współpracowników. Warto też poszukać informacji na forach związanych z branżą nieruchomości. Poziom satysfakcji byłych klientów pośredników nieruchomości jest bardzo ważnym miernikiem kompetencji i rzetelności tych przedsiębiorców.

Niestety czasem zdarza się też tak, że mimo sprawdzenia pośrednika, jego działania okażą się nieetyczne. Wtedy można zgłosić je do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej sekcji dla pośredników w obrocie nieruchomościami lub do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nie należy zapominać, że każdy pośrednik w obrocie nieruchomościami, zgodnie z ustawą, podlega odpowiedzialności zawodowej i może zostać pozbawiony licencji pośrednika, co równoznaczne jest z pozbawieniem prawa do wykonywania zawodu.

Waldemar Sokołowski
Prezes Programu Rzetelna Firma