Uwaga inwestorów skupiona na Bankach Centralnych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

gielda.20.250xPo kilku słabych dniach na europejskich parkietach następuje dziś poprawa koniunktury. Nie ma ku temu bezpośredniego powodu poza tym, że giełdy w USA przez poprzednie sesje nie poddawały się narastającemu na Starym Kontynencie pesymizmowi.

Ruch w górę cen europejskich akcji nie jest jednak na tyle duża, by mówić o czymś więcej niż odreagowaniu. O losach czwartkowych notowań zdecydują zapewne decyzje banków centralnych w Europie. Tym razem to sygnały płynące ze strony Banku Anglii mogą być istotniejsze niż komentarze Europejskiego Banku Centralnego. Tłem dla tych decyzji jest przesłanie do brytyjskich parlamentarzystów Marka Carneya, który w lipcu przejmie stery Banku Anglii. Napisał w nim o uwarunkowaniach odchodzenia od polityki skupu aktywów. Jest zdania, że odchodzenie od takiej polityki musi się odbywać w sposób wzmacniający zaufanie odbiorców polityki monetarnej. Podkreśla, że chodzi tu o cały proces – od przygotowania, do wdrożenia i ostatecznego wycofania się z niekonw encjonalnej polityki. Wskazuje również na znaczenie celu, jakim jest zachowanie stabilności rynku papierów dłużnych.

Na razie wycofywanie się z tego rodzaju programów to odległa perspektywa, ale inwestorzy są bardzo wyczuleni na wszelkie zapowiedzi zmian w kwestiach polityki monetarnej. Widać to też na polskim rynku, gdzie sygnały o możliwej przerwie w obniżkach stóp procentowych niekorzystnie przekładają się na notowania obligacji. Dziś rentowność 10-latek znów przekracza 4% i przebija się przez przeciętny poziom z ostatnich 3 miesięcy. To sugeruje zmianę średniookresowej tendencji na zwyżkową. Coraz bardziej realne staje się dotarcie do 4,2%.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Wszelkie sygnały o  zmianach w dotychczasowej polityce banków centralnych są nerwowo odbierane na rynkach ryzykownych aktywów.
Niemieckie budownictwo w styczniu wykazywało wciąż oznaki spowolnienia koniunktury.

Rynki nieruchomości

Styczeń był kolejnym miesiącem spowolnienia w niemieckim budownictwie, ale było ono wyraźnie słabsze niż miesiąc wcześniej. Wskaźnik PMI dla tego sektora gospodarki podniósł się z 10-miesięcznego minimum na poziomie 43,3 pkt do 47,7 pkt. We wszystkich obszarach sytuacja poprawiła się w porównaniu z końcem minionego roku. W budownictwie mieszkaniowym i w segmencie komercyjnym regres koniunktury był niewielki, a najgorsza sytuacja utrzymywała się w budownictwie infrastrukturalnym. Osłabło też tempo spadku nowych zamówień. Skala regresu była jednak nadal wyraźna. Przedłużająca się dekoniunktura w branży przekłada się na pogarszającą się sytuację w zakresie zatrudnienia. Kolejny miesiąc przedsiębiorstwa je ograniczały. Przedsiębiorcy budowlani liczą się z tym, że w kolejnych miesiącach koniunktura pozostanie wątła. Co prawda 3. kolejny miesiąc oczekiwania poprawiały się i sięgnęły najwyższego poziomu od maja 2012 r., to ogólny bilans pozostawał nieznacznie negatywny.

Od dewelopera

Firma deweloperska TBV Sp. z o. o. rozpoczęła budowę oraz sprzedaż szóstego, a zarazem ostatniego budynku wchodzącego w skład Osiedla Premium, zlokalizowanego przy ul. Pileckiego w Lublinie. Projekt osiedla realizowany jest w IV etapach, przy czym zakończenie pierwszego z nich miało miejsce pod koniec roku 2012, z kolei pozostałe etapy zostaną zrealizowane w 2013 roku oraz na przełomie 2013 i 2014 roku. Na osiedlu znajdzie się łącznie 160 mieszkań o pow. od 45 do 75 m kw., a także 10 lokali usługowych. Miejsca parkingowe oraz komórki lokatorskie będą usytuowane na kondygnacji -1 budynków.

Home Broker Daily, nr 767 – pobierz.

Zespół analiz
Home Broker