Doniesienia z Włoch pomagają złotemu

Doniesienia z Włoch pomagają złotemu
Marcin Kiepas, Tickmill
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Utworzenie nowego rządu we Włoszech wspiera notowania wspólnej waluty, co ma również pozytywny wpływ na złotego. To tylko przedsmak emocji jakie czekają inwestorów w tym tygodniu.

Przed nami niezwykle emocjonujący tydzień. Z jednej strony będzie on na wielu rynkach krótszy z uwagi na nagromadzenie dni wolnych (zwłaszcza w Polsce). Z drugiej, publikowane w najbliższych dniach dane makroekonomiczne i posiedzenia banków centralnych mają szanse, nie tylko dostarczyć niezbędnych impulsów, ale też zdecydować o nastrojach w kolejnych tygodniach.

Wydarzeniem tygodnia będą posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (ECB) i Rezerwy Federalnej, seria danych z amerykańskiego rynku pracy oraz publikacja kwietniowych indeksów PMI/ISM dla sektora przemysłowego m.in. w Chinach, Europie i USA.

Z punktu widzenia rynku walutowego kluczowe będzie posiedzenie ECB. Wyniki tego posiedzenia, w tym przede wszystkim to, czy tak jak oczekuje tego większość ekonomistów i analityków, bank zdecyduje się obniżyć stopy procentowe, zdecyduje o losach EUR/USD. Para ta utknęła w pobliżu poziomu 1,30 dolara i pomimo napływających zewsząd danych nie może odkleić się od tego poziomu, reagując jedynie minimalnie na pojawiające się impulsy (dziś wzrostem na zaprzysiężenie rządu we Włoszech). Posiedzenie ECB powinno tę stabilizację przerwać. Obniżka stóp procentowych sprowadzi kurs w dół. Jej brak sprowokuje odwrotną reakcję.

Teoretycznie eurodolara z objęć poziomu 1,30 może też wyrwać posiedzenie Rezerwy Federalnej, którego wyniki poznamy dzień wcześniej (środa). W praktyce wydaje się mało prawdopodobne, żeby przyniosło ono coś o czym jeszcze inwestorzy nie wiedzą. Dlatego w praktyce szanse na to, że zainicjuje ono mocniejszy ruch na forexie nie są przesadnie duże.

Wspomniane posiedzenie ECB będzie też miało duży wpływ na notowania złotego. Nie tylko dlatego, że zareagują one na ewentualne spadki lub wzrosty EUR/USD. Również dlatego, że ciecie stóp procentowych w Eurolandzie przybliży taką samą decyzję na majowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Brak obniżki natomiast zwiększy szanse na to, że z cięciem stóp w Polsce Rada powstrzyma się do czerwca.

Niedzielne zaprzysiężenie nowego włoskiego rządu, który ponad wszelką wątpliwość otrzyma dziś wotum zaufania od parlamentu, zdejmuje część ryzyka z Włoch, co pozytywnie wpływa nie tylko na rentowność tamtejszego długu, ale też i notowania EUR/USD. Euro zyskuje na wartości. O godzinie 09:30 wspólna waluta kosztowała 1,3086 dolara. Wzrosty EUR/USD pozytywnie wpływają na notowania złotego, który również zyskuje na wartości. Kurs USD/PLN kształtuje się na poziomie 4,1460 zł, a USD/PLN 3,1686 zł. Kolejne godziny mogą przynieść jeszcze lekkie umocnienie złotego w ślad za EUR/USD. Należy jednak mieć na uwadze, że przed czwartkowym posiedzeniem ECB nie tylko potencjał aprecjacyjny wspólnej waluty jest ograniczony, ale wręcz powinna ona się osłabiać. Taka sytuacja, szczególnie podczas długiego weekendu, będzie ciążyć złotemu.

Marcin Kiepas
Admiral Markets Polska