Usługi oparte na technologii blockchain debiutują w sektorze e-commerce; Allegro wdraża trwały nośnik od KIR

Usługi oparte na technologii blockchain debiutują w sektorze e-commerce; Allegro wdraża trwały nośnik od KIR
Źródło: KIR
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Allegro, największa platforma e-commerce w Polsce, wdrożyła usługę trwałego nośnika, dostarczaną przez KIR. Rozwiązanie bazujące na technologii blockchain i macierzy WORM jest wykorzystywane w komunikacji o nowościach i zmianach wprowadzanych w regulaminie Allegro oraz do przechowywania jego kolejnych wersji. Gwarantuje to klientom niezmienność i niezaprzeczalność tych dokumentów. Jest to pierwsze zastosowanie trwałego nośnika w obszarze handlu internetowego.

Dzięki współpracy z KIR, dokumenty takie jak regulamin Allegro będą udostępniane w technologii WORM (Write Once, Read Many), gwarantującej niezmienność zapisanych plików. Dodatkowym wzmocnieniem są zabezpieczenia za pomocą skrótów typu hash (rodzaj sum kontrolnych opartych na technikach kryptograficznych), przechowywanych w sieci blockchain. ‘Hash’ jest unikalnym identyfikatorem każdego zapisanego dokumentu, pozwalającym na weryfikację jego autentyczności i integralności. W ten sposób, klienci serwisu zyskają całodobowy dostęp do dokumentów i pewność, że zapisane pliki nie zostaną zmienione lub usunięte bez ich wiedzy. 

Bezpieczeństwo i wygoda

Trwały nośnik od KIR zwiększy bezpieczeństwo i wygodę naszych klientów.

– Rozwiązanie gwarantuje, że dokument istniał w danym kształcie w określonym czasie i nie był zmieniony. Dzięki tej współpracy nasi klienci nie będą już dostawać obszernych załączników w mejlach, a nowe wersje regulaminu Allegro będą dla nich dostępne w łatwy sposób przez 10 lat – wystarczy, że klikną w link, który dostaną od nas. Mamy ogromną satysfakcję, że jako pierwsza firma z sektora e-commerce zdecydowaliśmy się wykorzystać technologię blockchain i WORM w komunikacji z naszymi klientami – mówi Dominik Falandysz z Allegro.

Czytaj także: Kolejne Banki Spółdzielcze SGB z trwałym nośnikiem >>>

Allegro jest platformą zakupów online pierwszego wyboru dla polskich konsumentów, osiągającą wysoki wzrost przychodów, rentowność i przepływy pieniężne przy dużej skali działalności. Grupa prowadzi wiodącą platformę handlową typu marketplace w Polsce, jaką jest Allegro.pl, oraz porównywarkę cenową Ceneo.pl. Jest najbardziej rozpoznawalną marką e-commerce i największym podmiotem, prowadzącym działalność w branży handlu detalicznego artykułami niespożywczymi w Polsce pod względem GMV. Allegro.pl jest również jednym z 10 największych portali e-commerce na świecie oraz należy do 100 największych portali internetowych na świecie pod względem miesięcznej liczby wizyt. Platforma Allegro.pl umożliwia sprzedaż produktów przede wszystkim firmom prowadzącym działalność w formule biznes-klient i przyciąga średnio 21 mln internautów miesięcznie, co odpowiada 66% mieszkańców Polski w wieku 16 lat lub więcej oraz 78% wszystkich użytkowników Internetu w Polsce.

Czytaj także: PKO Bank Polski, jako pierwszy bank w Europie, wdrożył trwały nośnik 2.0 >>>

Bezpieczeństwo danych jest podstawą cyfrowej wymiany informacji.

– Tworząc trwały nośnik zależało nam na opracowaniu uniwersalnej usługi, która może znaleźć zastosowanie w każdym sektorze gospodarki. Dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu macierzy WORM w chmurze obliczeniowej, technologii blockchain oraz usług zaufania, powstał system unikalny na skalę europejską. Rozwiązanie, które nie pozwala zmieniać danych bez wiedzy innych użytkowników, wykorzystują innowatorzy m.in. w sektorze finansowym, medycznym, prawnym czy logistyce. Mamy nadzieję, że pionierskie wdrożenie w największym portalu e-commerce, udowodni użyteczność trwałego nośnika dla całej branży – komentuje Robert Trętowski z KIR.

Trwały nośnik

Trwały nośnik jest usługą opracowaną przez KIR wspólnie z partnerami technologicznymi – Hitachi, IBM Polska oraz Chmurą Krajową. Odpowiada na potrzeby dotyczące bezpiecznego przechowywania dokumentacji oraz komunikacji z klientami. Trwały nośnik jest zgodny z wymogami regulacyjnymi – spełnia kryteria dotyczące przekazywania odbiorcom dokumentów elektronicznych i zapewnia zgodność z RODO.

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa / KIR