USD pod presją, Jackson Hole bez przełomu

USD pod presją, Jackson Hole bez przełomu
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W Jackson Hole nie doszło do przełomu. Prezes Fed Janet Yellen nie zrobiła nic, aby osłabić oczekiwania rynku na zbliżanie się przez bank do końca cyklu podwyżek stóp. Nadal najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest tylko jedna lub dwie podwyżki stóp procentowych w kolejnych 18 miesiącach.

Zamiast tego Yellen pochwaliła działania Fed oraz kroki regulacyjne w kierunku ograniczenia kryzysu oraz dodała, że kolejny kryzys jest mało prawdopodobny. Jeśli więc do kryzysu jednak dojdzie w kolejnych 12-18 miesiącach (a w rzeczywistości obserwujemy kryzys natury politycznej i społecznej w USA), to wypowiedzi Yellen z Jackson Hole będą z pewnością przypominane.

Z kolei Prezes EBC Mario Draghi podkreślił, że należy działać stopniowo i rozważnie – jego słowa nie były więc niczym nowym. Reakcja na rynku EURUSD sugeruje, że rynek oczekiwał jastrzębiej Yellen – brak takich sygnałów osłabił amerykańską walutę, zwłaszcza wobec walut rynków wschodzących.

EURUSD

Kolejnym celem dla EURUSD jest 1,2000+ – czyli bariera oporu z 2012 roku. W tym tygodniu z pewnością ciekawie będzie w czwartek, gdy opublikowane zostaną dane o inflacji w strefie euro (wstępne dane HICP za sierpień) oraz USA (PCE w lipcu). Publikacje te z pewnością będą kluczowe dla sytuacji na tym rynku.

Francja oddaliła się od zwolenników twardego Brexitu, apelując o przejście do kolejnego etapu negocjacji – w sprawie relacji handlowych – już w październiku oraz o trzyletni okres przejściowy dla Wielkiej Brytanii. Zwolennicy twardego stanowiska wobec Londynu są zaś za tym, aby ustalić warunki „rozwodu” przed przejściem do kolejnej fazy rozmów. Najnowsze kroki Francji mogą wesprzeć funta. Przy okazji Francji, niesamowite jest, jak szybko obniżyła się popularność Prezydenta Emmanuela Macrona zanim zdążył podjąć jakiekolwiek kluczowe decyzje.

Prezydent Donald Trump po raz kolejny stał się źródłem zawirowań, ułaskawiając kontrowersyjnego szeryfa Arizony, Joe Arpaio. Niektórzy kluczowi Republikanie – w tym Spiker Izby Reprezentantów, Paul Ryan – nie zgadzają się z Trumpem w tej kwestii, co utrudni debatę w sprawie limitu zadłużenia. Partyjni liderzy stoją w coraz silniejszej opozycji do Trumpa.

John J. Hardy

Saxo Bank