USD/JPY musi się wkrótce zdecydować, „super kiwi” znów galopuje

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dlugopis.komorka.wykres.250x166.gifAmerykański indeks ISM dla sektora pozaprzemysłowego okazał się wczoraj lepszy od oczekiwań, jednak nie udało mu się spowodować większej reakcji EUR/USD, gdyż przed nami jutrzejsze posiedzenie EBC. Parze USD/JPY udało się wydobyć z powrotem z tego, co w nocy wyglądało na przygotowanie do kolejnej zmiany kierunku. Ma to sens w świetle faktu, że szanse na ograniczenie QE rosną wraz z każdym mocnym zestawem danych i ze wzrostem rentowności obligacji amerykańskich.

Zobaczymy, czy para ta będzie w stanie przebić się przez kluczowy opór na poziomie chmury Ichimoku, na który zagląda od kilku dni, a może nawet przez jeszcze ważniejszy rejon poziomej linii na 99,00. Także piątkowy raport o zatrudnieniu w USA będzie stanowił istotny test dla tej pary, jeśli przed tą publikacją nie nastąpi żaden ruch. Jutro po raz pierwszy zobaczymy dane dotyczące PKB w USA za trzeci kwartał.

W centrum uwagi: Tylko dyskusje o ograniczeniu QE mogą spowolnić „super-kiwi”

Dolar nowozelandzki znów wystrzelił ponad chmury w relacji do większości innych walut, gdyż dane dotyczące zmian w zatrudnieniu w Nowej Zelandii okazały się dużo mocniejsze od oczekiwań. Z tego względu na pierwszym planie pozostaje perspektywa podwyżki stóp procentowych, być może już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Jednak ciekawą kwestią jest to, że choć spready stóp procentowych sugerują, że kurs dolara nowozelandzkiego faktycznie powinien się kształtować na nowych szczytach w relacji do USD, być może nigdy do tego nie dojdzie, gdy w USA ponownie zacznie się dużo mówić o ograniczaniu QE.

Wynika to z faktu, że ograniczenie przez amerykańską Rezerwę Federalną tempa skupu aktywów na jakąkolwiek skalę może wpłynąć na warunki związane z płynnością na całym świecie. W rzeczywistości, chociaż dolar nowozelandzki niedawno poszybował w górę, napływające ostatnio z USA mocne dane na nowo wywołały też dyskusję na temat ograniczania QE. Już sam ten fakt powoduje masowe zamykanie pozycji na mniej płynnych walutach rynków wschodzących, które w lecie mocno ucierpiały, gdy oprocentowanie amerykańskich obligacji skarbowych wzrosło pod koniec maja, gdy zaczęto mówić o wycofywaniu QE.

Wykres: NZD/USD a spread 2-letniego swapu NZ/US

Spread stóp procentowych znów przyspieszył, dochodząc do szczytów w tym cyklu, gdyż mocniejsze dane napływające z Nowej Zelandii sprawiają, że rynek oczekuje podniesienia przez Reserve Bank of New Zealand stóp procentowych. Natomiast wszystko, na co będzie mógł sobie pozwolić Fed w nadchodzącym roku, to redukcja skupu aktywów. Zwróćcie jednak uwagę, jak gwałtowne spadki NZD/USD odnotował w czerwcu po tym, jak w maju Fed wspomniał o możliwości ograniczenia programu zakupowego (obszar zaznaczony na wykresie), mimo że spread stóp procentowych pozostał bez zmian.

Pokazuje to, że wzrosty na NZD/USD mogą wkrótce natrafić na opór, jeśli będzie się teraz więcej mówiło o ograniczaniu przez Fed luzowania ilościowego. Pierwszym ważniejszym testem będą piątkowe dane dotyczące rynku pracy. A co dotyczy NZD, dotyczy również AUD, chociaż przypuszczam, że małe „kiwi” będzie najbardziej wrażliwe na ogólne otoczenie awersji do ryzyka / ograniczonej płynności, kiedy i jeśli się ono rozwinie.

131106.waluty.01.450x350

Co dalej?

Dziś poznamy ostateczne odczyty wskaźnika PMI dla usług w strefie euro – tu nie spodziewamy się żadnych fal wstrząsowych. Poza tym przeważa zajmowanie pozycji przed jutrzejszym posiedzeniem EBC. Jeśli prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi nie „zrobi czegoś” jutro, a przynajmniej nie da mocnego sygnału, że na grudniowym posiedzeniu nastąpią znaczne zmiany w polityce, możemy spodziewać się krótkiego i gwałtownego wzrostu notowań par euro.

W Wielkiej Brytanii dane dotyczące przemysłu pokażą nam, czy zwyżka na GBP/USD była jedynie konsolidacją/masowym zamykaniem pozycji, czy może ostatecznie wrócimy, by znów zaatakować szczyty tego cyklu powyżej 1,6200. Do argumentu za wzrostami podchodzę sceptycznie, ale dopóki znajdujemy się w środku pasma wahań, dane mogą popchnąć tę parę w dowolną stronę. Przyszły tydzień będzie krytyczny dla GBP/USD.

Jednak dziś szczególnie uważnie przypatruję się parze USD/JPY. W moim odczuciu za mało się tam dzieje, biorąc pod uwagę dość mocne sygnały płynące z rynku obligacji amerykańskich. Sugeruje to presję na wzrosty, dopóki rzeczywistość nie pokaże, że jest inaczej…

Najważniejsze dane ekonomiczne

 • Nowa Zelandia – stopa bezrobocia w III kw. wyniosła 6,2% zgodnie z przewidywaniami, natomiast w II kw. było to 6,4%
 • Nowa Zelandia – zmiana w zatrudnieniu w III kw. wzrosła +1,2% kw./kw. i +2,4% r./r. wobec przewidywanych odpowiednio +0,5%/+1,6%
 • Wielka Brytania – indeks cen w sklepach wg BRC w październiku spadł o -0,5% r./r. wobec przewidywanych +0,1% i -0,2% odnotowanych we wrześniu.
 • Australia – bilans handlowy we wrześniu wyniósł -284 mln wobec spodziewanych -500 mln i -693 mln odnotowanych w sierpniu.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

 • Hiszpania – wskaźnik PMI dla usług w październiku (08:15)
 • Szwecja – protokół z posiedzenia Riksbank (08:30)
 • Włochy – wskaźnik PMI dla usług w październiku (08:45)
 • Niemcy – ostateczny wskaźnik PMI dla usług w październiku (08:55)
 • Strefa euro – ostateczny wskaźnik PMI dla usług w październiku (09:00)
 • Wielka Brytania – produkcja przemysłowa i przetwórstwo przemysłowe we wrześniu (09:30)
 • Strefa euro – sprzedaż detaliczna we wrześniu (10:00)
 • Niemcy – zamówienia w fabrykach we wrześniu (11:00)
 • Stany Zjednoczone – raport Challengera o liczbie zwolnień w październiku (12:30)
 • Kanada – pozwolenia na budowę wydane we wrześniu (13:30)
 • Wielka Brytania – prognoza PKB w październiku według NIESR (15:00)
 • Stany Zjednoczone – indeks wskaźników wyprzedzających we wrześniu (15:00)
 • Stany Zjednoczone – cotygodniowe dane DoE dotyczące zapasów ropy naftowej i jej produktów (15:30)
 • Wielka Brytania – Wystąpienie Kohna z BoE (17:00)
 • Stany Zjednoczone – Wystąpienie Pianalto z Rezerwy Federalnej (18:10)
 • Australia – indeks wyników w budownictwie wg AiG w październiku (22:30)
 • Australia – zmiana w zatrudnieniu i stopa bezrobocia w październiku (00:30)

John J Hardy,
Saxo Bank