URE zatwierdził zmianę taryfy PGNiG Obrót Detaliczny; podwyżka ceny gazu zwiększa prawdopodobieństwo 5-proc. inflacji

URE zatwierdził zmianę taryfy PGNiG Obrót Detaliczny; podwyżka ceny gazu zwiększa prawdopodobieństwo 5-proc. inflacji
Źródło: Materiały prasowe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy spółki PGNiG Obrót Detaliczny w zakresie obrotu paliwami gazowymi. Podwyżka ceny w stosunku do aktualnie obowiązującej taryfy dla wszystkich grup taryfowych wynosi 12,4 proc. - podała grupa PGNiG oraz URE w komunikatach.

Taryfa PGNiG Obrót Detaliczny obejmuje wyłącznie odbiorców w gospodarstwach domowych. Stawki opłat abonamentowych pozostały bez zmian.

„W części rachunku płaconej PGNiG OD spowoduje to wzrost średnich płatności o 11,4 proc. dla odbiorców używających gazu wysokometanowego oraz gazu zaazotowanego Ls oraz o 11,5 proc. dla odbiorców używających gazu zaazotowanego Lw” – podało URE w komunikacie.

Czytaj także: PGNiG startuje z pilotażową ofertą fotowoltaiczną dla klientów indywidualnych >>>

Jak podano, dla statystycznego odbiorcy w grupie W-1.1 zużywającego paliwo gazowe do przygotowania posiłków, płatność za gaz będzie wyższa o 5,35 proc., co oznacza kwotowy wzrost jego płatności o ok. 1 zł miesięcznie.

Dla odbiorców z grupy W-2.1 (również podgrzewanie wody gazem) płatność wrośnie o 7,45 proc. i wyniesie 6,71 zł/miesiąc.

Z kolei odbiorcy zużywający większe ilości paliwa, tj. ogrzewający także mieszkania gazem (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą o ok. 20 złotych miesięcznie więcej (wzrost płatności o 7,9 proc.).

Zmiana będzie obowiązywać od 1 sierpnia do 31 grudnia 2021 roku

PGNiG OD wystąpiło do regulatora z wnioskiem o zmianę taryfy na sprzedaż gazu w lipcu. Spółka motywowała konieczność podwyżki cen dalszym wzrostem kosztów zakupu gazu na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie od początku roku – jak podano – obserwowany jest stały wzrost cen gazu.

To druga w tym roku zmiana taryfy zatwierdzonej temu przedsiębiorstwu przez URE. W kwietniu regulator zatwierdził taryfę zwiększającą ceny gazu o 5,6 proc. – przy niezmienionych stawkach dystrybucyjnych oznaczało to wzrost średnich płatności od 2,3 proc. dla grup W-1 do 3,5 proc. dla grup W-3. 

Ekonomiści: zmiany taryfy podbiją inflację o co najmniej 0,1 pkt. proc.

Podwyżka cen gazu o 12,4 proc. podbija ścieżkę CPI o ok. 0,15 pkt. proc. i zwiększa prawdopodobieństwo, że na koniec roku inflacja osiągnie 5 proc. – napisali na Twitterze ekonomiści PKO BP, w komentarzu do zatwierdzenia przez URE zmiany taryfy PGNiG.

Ekonomiści mBanku ocenili, również na Twitterze, że zmiany taryfy podbiją inflację o co najmniej 0,1 pkt. proc.

Źródło: PAP BIZNES