URE zatwierdził taryfę Gas Storage Poland z grupy PGNiG; średni wzrost opłat to 2,4 proc.
„Korekta taryfy wynika z obowiązku jej dostosowania do znowelizowanych przepisów dotyczących utrzymywania obowiązkowych zapasów gazu ziemnego, które skutkują zwiększeniem wolumenu usług świadczonych na zasadach ciągłych, przy jednoczesnej redukcji usług na zasadach przerywanych. Drugim czynnikiem zmiany taryfy był wzrost kosztów zakupu gazu na potrzeby własne” – czytamy w komunikacie.
7 instalacji magazynowych gazu ziemnego wysokometanowego
Gas Storage Poland – spółka z grupy kapitałowej PGNiG – jest jedynym przedsiębiorstwem, które posiada koncesję na magazynowanie paliw gazowych i pełni funkcję operatora systemu magazynowania w naszym kraju.
Polska posiada obecnie siedem instalacji magazynowych gazu ziemnego wysokometanowego (na bazie których udostępniane są usługi magazynowania paliw gazowych) o łącznej pojemności 36,4 TWh.
Czytaj także: Prezes URE za zamrożeniem cen gazu dla klientów indywidualnych w 2023 roku >>>
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 69 964 mln zł w 2021 r.