URE pozytywnie ocenia tarczę antyinflacyjną, ale podwyżka taryf na energię będzie raczej dwucyfrowa

URE pozytywnie ocenia tarczę antyinflacyjną, ale podwyżka taryf na energię będzie raczej dwucyfrowa
Logo URE Źródło: Materiały prasowe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Urząd Regulacji Energetyki pozytywnie ocenia propozycje tarczy antyinflacyjnej - poinformował prezes Urzędu Rafał Gawin. Powtórzył, że podwyżka taryfy na energię na przyszły rok będzie raczej dwucyfrowa.

„Z punktu w widzenia regulatora rozwiązania są dobre, w dobrym kierunku, bo nie ingerują bezpośrednio w rynek, a dają realny efekt dla odbiorców w gospodarstwach domowych” – powiedział prezes Rafał Gawin w rozmowie z WP, komentując przedstawioną w czwartek tzw. tarczę antyinflacyjną.

Założenia tarczy antyinflacyjnej

Wśród zaproponowanych przez rząd rozwiązań znalazły się m. in. obniżka VAT na trzy miesiące na energię elektryczną do 5 proc. i na gaz do 8 proc., czasowe zwolnienie z akcyzy na energię elektryczną z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh dla gospodarstw domowych, obniżenie akcyzy na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE.

Czytaj także: Tarcza antyinflacyjna: rząd obniży akcyzę na paliwo oraz stawki VAT na energię elektryczną i gaz, będą dopłaty do żywności >>>

Prezes URE poinformował, że do obliczenia wpływu tych propozycji na rachunki potrzebne będą szczegółowe regulacje prawne.

Wskazał, że akcyza jest elementem kosztów uwzględnianych przy kalkulacji taryfy na sprzedaż energii. Ocenił jednak, że propozycje nie zmieniają trwającego proces zatwierdzania taryf na 2022 rok.

Czytaj także: PKO BP: tarcza antyinflacyjna ogranicza ryzyko wymknięcia się CPI spod kontroli >>>

„Jeśli przepisy pojawią się do 17 grudnia, będziemy mogli je uwzględnić w aktualnych postępowaniach taryfowych. Gdyby się tak nie stało, nic nie stoi na przeszkodzie, by przedsiębiorstwo mogło zmienić taryfę. Mamy też uprawnienie do wezwania przedsiębiorstwa do korekty taryf” – powiedział Gawin.

Do 17 grudnia URE chce zakończyć postępowania taryfowe

Najpóźniej do 17 grudnia URE chce zakończyć postępowania taryfowe, by nowe taryfy na energię mogły obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Prezes URE powtórzył, że skala podwyżki może być dwucyfrowa.

Czytaj także: Citi Handlowy: tarcza antyinflacyjna przejściowo obniży CPI, będą dalsze podwyżki stóp procentowych >>>

„Jesteśmy na etapie procedowania wniosków, w trakcie postępowań administracyjnych. (…)” – powiedział Gawin.

Wielokrotnie mówiłem, że należy się spodziewać raczej podwyżek dwucyfrowych, a nie jednocyfrowych. One nie będą tylko odzwierciedlać poziomu inflacji.

Dodał, że łączny rachunek odbiorcy w gospodarstwie domowym może wzrosnąć minimum kilkanaście procent.

Źródło: PAP BIZNES