URE: Gaz-System pozostanie operatorem polskiej części gazociągu jamalskiego

URE: Gaz-System pozostanie operatorem polskiej części gazociągu jamalskiego
Źródło: Gaz-System
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wydał decyzję ustalającą treść umowy powierzającej pomiędzy spółkami OGP Gaz-System a SGT EuRoPol Gaz, na podstawie której Gaz-System będzie nadal operatorem polskiego odcinka tzw. gazociągu jamalskiego. Umowa wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r. i będzie obowiązywała do 31 grudnia 2022 r., podał Urząd.

#GazSystem będzie nadal operatorem polskiego odcinka tzw. gazociągu jamalskiego. Umowa wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r. #URE

„Na warunkach określonych w tej umowie Gaz- System będzie po 31 grudnia br. nadal wykonywał obowiązki operatora systemu przesyłowego na polskim odcinku Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa Zachodnia, którego właścicielem jest SGT EuRoPol Gaz” – czytamy w komunikacie.

Działanie URE wynika z faktu, że strony na 90 dni przed końcem obowiązywania obecnej umowy nie zawarły kolejnej umowy powierzającej.

Co przewiduje Prawo energetyczne?

„Regulacje zawarte w ustawie – Prawo energetyczne przewidują, że w takiej sytuacji to prezes URE ustala decyzją administracyjną umowę pomiędzy SGT EuRoPol Gaz i OGP Gaz-System. Decyzja ta, zgodnie z przepisami, zastępuje kolejną umowę pomiędzy tymi podmiotami. Takie rozwiązanie ma na celu umożliwienie operatorowi skutecznego wykonywania przez niego obowiązków” – wyjaśniono.

Decyzja z dnia 19 grudnia br., zastępująca umowę, określa m.in. obszar wykonywania działalności gospodarczej przez operatora, zasady realizacji obowiązków przez strony oraz zasady korzystania przez Gaz-System z majątku EuRoPol Gazu, a także wynagrodzenie należne obu spółkom z tytułu realizacji umowy.

Czytaj także: Całkowita rezygnacja z rosyjskiego gazu ryzykowna?

„Poprzednia umowa powierzająca, zawarta pomiędzy tymi spółkami w 2010 r., wygasa 31 grudnia br.” – czytamy dalej.

OGP Gaz-System decyzją prezesa URE z 17 listopada 2010 r., został z urzędu wyznaczony operatorem systemu przesyłowego na znajdującym się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odcinku Gazociągu Jamał-Europa Zachodnia na okres do 31 grudnia 2025 r.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Źródło: ISBnews