UniCredit ze zgodą EBC na zakup pakietu akcji Commerzbanku

UniCredit ze zgodą EBC na zakup pakietu akcji Commerzbanku
Fot. Stock.adobe.com / Arcansél
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejski Bank Centralny udzielił formalnej zgody na bezpośrednie nabycie do 29,9% akcji Commerzbank AG przez UniCredit.

Włoski bank nie mając tej zgody skupował akcje niemieckiego rywala za pośrednictwem instrumentów pochodnych. Kontroluje w ten sposób około 28% akcji Commerzbanku.

Zgoda EBC nie wystarcza jednak by UniCredit  mógł bezpośrednio posiadać akcje Commerzbanku. Potrzeba jeszcze kilku dalszych zgód, w tym  Federalnego Urzędu ds. Karteli w Niemczech.

UniCredit jest jednym z największych banków w Europie i ma wskaźnik kapitału znacznie przekraczający jego regulacyjne minimum, co miało zasadnicze znaczenie przy wydaniu zgody EBC.

Włoski bank oszacował, że zamiana instrumentów pochodnych na akcje obniży jego kluczowy współczynnik kapitałowy o 0,3 pkt proc.

Czy kolejny niemiecki rząd zgodzi się na fuzję?

Dyrektor generalny UniCredit Andrea Orcel poinformował, że pierwotny harmonogram podejmowania decyzji o ewentualnym połączeniu najprawdopodobniej wydłuży się znacznie poza rok 2025 r.

UniCredit wydał oświadczenie, w którym czytamy: „Cieszymy się, że nasza inwestycja doprowadziła do pozytywnych zmian w Commerzbanku, co wraz z ostatnimi bardziej optymistycznymi perspektywami niemieckiej gospodarki doprowadziło do znacznego wzrostu ceny akcji banku. Jednak potrzeba dłuższego czasu by być pewnym, czy plan fuzji obu banków jest wykonalny, a tym samym czy wzrost cen akcji jest uzasadniony”.

Andrea Orcel dopiero pod koniec roku zdecyduje, czy złoży ofertę przejęcia całego Commerzbanku. Jego decyzja zależeć będzie od gotowości kolejnego rządu Niemiec do dopuszczenia do transakcji.

Państwo nadal posiada około 12% akcji Commerzbanku. Na razie trwają rozmowy koalicyjne w sprawie utworzenia rządu po przedterminowych wyborach, które odbyły się  w zeszłym miesiącu.

UniCredit wraca na polski rynek

Orcel jest zaangażowany w szereg transakcji, które zmieniają włoskie i europejskie finanse. Złożył między innymi ofertę przejęcia mniejszego włoskiego rywala Banco BPM SpA, aby stworzyć największą grupę bankową we Włoszech i kupił około 5% akcji  Assicurazioni Generali SpA.

Na początku marca UniCredit sfinalizował w Polsce zakup za 376 mln euro dwóch powiązanych ze sobą spółek:  Aion Banku i Vodeno. Aion Bank to nowoczesny bank cyfrowy, który rozpoczął działalność w 2020 roku. Vodeno to dostawca usług Banking-as-a-Service (BaaS). Oferuje kompleksowe usługi finansowe dla banków, pożyczkodawców i handlowców w różnych sektorach.

UniCredit był strategicznym udziałowcem w Banku Pekao SA. W roku 2017 w związku z niedoborem kapitału  sprzedał 32,8% akcji Pekao podmiotom kontrolowanym przez polskie państwo: grupie PZU i Polskiemu Funduszowi Rozwoju. 

Źródło: BANK.pl