UKNF w sektorze bank ów spółdzielczych: Wielki brat w małym banku

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2011.10.foto.021.a.250xSzanse i zagrożenia będą bankom towarzyszyć zawsze, jednakże żyjemy w czasach, w których sama ich analiza, nawet przygotowana bardzo profesjonalnie, już nie wystarcza.

Ryszard Leszczyński

W okresie ostatniego 20-lecia przyszło nam – spółdzielcom i bankowcom – dokonywać racjonalnych wyborów, kierując się często wyczuciem i intuicją. Podobnie jak wielu moich kolegów prezesów, mógłbym przytoczyć wiele przykładów intuicyjnych wyborów, które pchnęły banki spółdzielcze i cały sektor do przodu wbrew analizom ekspertów. Cały okres naszej transformacji to triumf „intuicji, samodzielności i swobody prowadzonej działalności oraz dużej użyteczności oraz efektywności spółdzielczej formuły gospodarowania” nad przeróżnymi strategiami odmawiającymi nam racji bytu w konfrontacji z otoczeniem biznesowym.

Frustracja w spółdzielni

Asumpt do nowych przemyśleń przyniosły niedawne spotkanie spółdzielców z kierownictwem Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, zaskakujący sposób sejmowego procedowania nad zmianą Ustawy – Prawo spółdzielcze, a także sposób głosowania „naszych przedstawicieli” w Sejmie. Zakończony niedawno otwarty spór liderów banków zrzeszających o docelowy kształt zrzeszeń nie pozostawia złudzeń, atmosfera wokół sektora spółdzielczego mocno zagęszcza się, rosną emocje i frustracja, a także zwyczajne zagubienie wielu osób zarządzających bankami.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI