UKNF a fintechy w ramach Cyfrowej Agendy Nadzoru. Czy czeka nas rewolucja?
A warto zaznaczyć, że działania UKNF w kontekście „podejmowania działań mających na celu wspieranie rozwoju innowacyjności rynku finansowego” powinny być uzupełniane o inne inicjatywy na szczeblu ministerialnym (np. udogodnienia podatkowe), jak chociażby te wskazane w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.
Krajowy nadzorca zaproponował zasadniczo cztery obszary, które mają wspierać ten rozwój. Jest to:
− Program Innovation Hub
− Wirtualna piaskownica (sandbox);
− Rozwój technologii blockchain oraz
− Działania legislacyjne i regulacyjne.
Innovation Hub, czyli namiastka RegTech
Innovation Hub to nic innego jak rozwiązanie przewidziane w art. 11b Ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. W dużym skrócie jest to sposób na uzyskanie interpretacji (wiążącej ten konkretny podmiot), która „uniemożliwia” KNF nałożenie sankcji administracyjnej w przypadku, gdy podmiot ten zastosował się do wyjaśnień Urzędu.
UKNF zamierza kontynuować wykorzystywanie tego narzędzia, choć w nowej odsłonie IH będzie podzielony na dwa strumienie:
− dla podmiotów nadzorowanych oraz
− dla podmiotów nienadzorowanych, czyli jak zakładam m.in. Technical Service Providers czy platform crowdfundingowych, niebędących firmami inwestycyjnymi.
A Innovation Hub ma towarzyszyć wirtualna piaskownica
Warunkiem zakwalifikowania do piaskownicy wirtualnej będzie odpowiednia ocena w ramach IH. Można śmiało założyć, że będzie to przede wszystkim wysoki poziom regulacyjnego compliance w odniesieniu do proponowanego produktu lub usługi. Taka piaskownica umożliwić ma testowanie na wybranych technologiach tych rozwiązań. UKNF wskazuje tutaj przede wszystkim Distributed Ledger Technology oraz API.
W ramach sandboxa testować będą mogły zarówno podmioty nadzorowane, jak i dopiero ubiegające się o stosowne zezwolenie. Połączenie tych dwóch rozwiązań ma znacznie przyśpieszyć proces uzyskiwania takiej licencji (ciekawe, czy KNF będzie kontynuował politykę wsparcia, o której pisali unijni nadzorcy w raporcie o otoczeniu fintechów?).
Strumienie wsparcia
W kontekście powyższych narzędzi wspierania fintechów UKNF przewiduje kilka głównych obszarów wsparcia:
− robo-advisory;
− usługi pożyczkowe z użyciem aplikacji mobilnych;
− crypto-assets oraz tzw. Initial Coin Offering, czyli odpowiednik IPO dla walut wirtualnych (lub crypto-assets);
− crowdfunding;
− biometria;
− DLT oraz blockchain oraz
− usługi dostępu do informacji o rachunku.
W kontekście blockchain i innych przełomowych technologii warto zwrócić uwagę na to, że UKNF planuje dalsze strategiczne partnerstwa, które mają umożliwić testowanie nowych produktów i usług.
Współpraca ma być nawiązana również z dostawcami infrastruktury finansowej (KDPW? KIR?). UKNF zamierza również wykorzystać technologię blockchain/DLT w ramach SupTech/RegTech.
Z kolei w ramach piaskownicy wirtualnej UKNF zakłada m.in.:
− piaskownicę PSD2 oraz
− piaskownicę DLT, a w jej ramach tzw. eVoting oraz trwały nośnik (co pokrywa się zasadniczo z projektem rozporządzenia z tzw. art. 7 Prawa bankowego).
Są i bardziej konkretne działania legislacyjno-regulacyjne
O moich wątpliwościach, co do podejmowania działań legislacyjnych przez KNF, pisałem już wcześniej. Te działania to przede wszystkim uregulowanie zasad wprowadzania innowacji na rynku finansowym.
Ma to obejmować m.in. dialog z rynkiem (np. wznowione prace grupy roboczej ds. fintech), ale również określenie zasad współpracy UKNF z podmiotami trzecimi czy opracowanie jednolitych zasad dotyczących licencjonowania i nadzoru nad start-upami. A także wprowadzenie bardziej jasnych reguł prowadzenia działalności.
Czy czeka nas rewolucja?
Jeżeli uda się rzeczywiście uporządkować wiele z zasad, o których mowa powyżej, to na pewno będzie łatwiej. W tej chwili koszty obsługi procesu licencyjnego (nie tylko prawnej, ale i operacyjnej czy „headcountowej”) są stosunkowo wysokie. Sam proces zabiera też dużo czasu.
Nie ma też dużego pola do błędu, co jest przecież charakterystyczne dla rozwijających się start-upów. Wiele korzyści upatruję w Innovation Hub oraz piaskownicy wirtualnej, bo jeżeli towarzyszyć będzie temu realne wsparcie Urzędu, to może być znacznie łatwiej. Zobaczymy.
Michał Nowakowski, https://pl.linkedin.com/in/michal-nowakowski-phd-35930315, Counsel w Citi Handlowy, założyciel www.finregtech.pl
Opinie wyrażone w artykule są osobistymi opiniami Autora i nie mogą być utożsamiane z jakąkolwiek instytucją, z którą Autor jest lub był związany.