UFK – ostatni taki wzrost?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

euro.bankowosc.02.250xO 7,3 miliarda złotych wzrosły w 2012 roku aktywa Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych - podały Analizy Online. Tym samym aktywa netto zgromadzone w UFK osiągnęły rekordowy wolumen 43,2 mld zł. Niewykluczone, że był to ostatni tak duży, ponad 20-procentowy wzrost. Rynkowi UFK zaszkodzić mogą regulacje dotyczące działalności doradców finansowych. Jak wskazują doświadczenia niektórych krajów (m.in. brytyjskie), wdrożenie regulacji zawierających obowiązek ujawniania prowizji, może prowadzić do skurczenia się rynku polis inwestycyjnych. Do ujawniania prowizji chce zobowiązać pośredników Komisja Nadzoru Finansowego.

W moim przekonaniu nadmierne regulacje mogą podkopać sens istnienia długoterminowych produktów inwestycyjnych. Jak i gdzie w takiej sytuacji przysłowiowy Kowalski będzie mógł odkładać na swoją emeryturę? W II filarze (OFE) lub na koncie? – To wyjątkowo mało skuteczne. W nieruchomościach? – Tu albo trzeba mieć solidny kapitał, albo zaciągnąć wysoki kredyt…  Rozwiązanie zdecydowanie nie dla każdego. Bez popadania w przesadę należy jasno stwierdzić, że dodatkowe wymogi i utrudnienia na rynku UFK najprawdopodobniej wywrą negatywny wpływ na dynamice zgromadzonych w UFK aktywów oraz na dostępności produktów długoterminowych. Tych, dzięki którym możemy realnie oszczędzać i inwestować.

Powinniśmy promować długoterminowe oszczędzanie. Miniony ustrój zabił w nas wielowiekową tradycję odkładania oszczędności i budowania kapitału. Obecnie regulator chce ograniczenia rynku produktów długoterminowych.

Artur Kuczmowski
członek zarządu Agent Transfer