UE: jest porozumienie w sprawie podatku węglowego

UE: jest porozumienie w sprawie podatku węglowego
Węgiel Fot. stock.adobe.com/ShiningBlack
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Państwa UE osiągnęły porozumienie w sprawie podatku węglowego, który jest nakładany na produkty importowane do Wspólnoty, a które są wytwarzane z mniej rygorystycznymi normami klimatycznymi - poinformował we wtorek prezydent Francji Emmanuel Macron.

Państwa UE zatwierdziły we wtorek tzw. mapę drogową dotyczącą projektu podatku węglowego na granicach Wspólnoty, ale bez decydowania o kilku kluczowych warunkach, które pozostają przedmiotem sporu, m.in. opodatkowania sektora produkcji wodoru.

Europejscy ministrowie finansów zatwierdzili we wtorek w Brukseli kompromis w sprawie tego podatku, który Francja uczyniła priorytetem na sześć miesięcy swojej rotacyjnej prezydencji w UE – poinformował francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

Mechanizm dostosowania granicy emisji dwutlenku węgla

KE zaproponowała w lipcu 2021 r. ustanowienie unijnego „mechanizmu dostosowania granicy emisji dwutlenku węgla”, aby opodatkować import niektórych dóbr od 2023 r. (stal, aluminium, cement, nawozy, energię elektryczną) w zależności od emisji związanych z ich produkcją.

Czytaj także: Węgiel nie może stanowić tabu, gdy Europa próbuje uniezależnić się od rosyjskiego gazu >>>

Zatwierdzony wstępnie tekst legislacji unijnej uwzględnia propozycje KE dotyczące sektorów, których miałaby dotyczyć ten mechanizm oraz harmonogramu jego wprowadzania (stopniowe wdrażanie w latach 2023-2025).

„To ważna decyzja dla UE” – ocenił Le Maire. „Nasze wysiłki na rzecz dekarbonizacji naszego przemysłu, naszej metalurgii, cementowni są adekwatne, bo nie chcemy ich stracić przez importowanie w dużej mierze wysokoemisyjnych i tańszych produktów, które prowadzą do nieuczciwej konkurencji” – dodał.

Źródło: PAP BIZNES