UE i USA zawarły porozumienie ws. pakietu obniżek ceł

UE i USA zawarły porozumienie ws. pakietu obniżek ceł
Fot. stock.adobe.com/cunaplus
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Unia Europejska zawarła porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie pakietu obniżek ceł, które mają przyczynić się do zwiększenia wzajemnej wymiany towarowej, poinformowała Komisja Europejska. Zaznaczono, że ma to być początek procesu obniżek.
#UniaEuropejska zawarła porozumienie z #USA ws. pakietu obniżek ceł, które mają przyczynić się do zwiększenia wzajemnej wymiany towarowej #cła #UE

„To porozumienie korzystne dla obydwu stron będzie miało pozytywne skutki zarówno dla gospodarki Stanów Zjednoczonych, jak i Unii Europejskiej. Naszym celem jest, by ten pakiet obniżek taryf był początkiem procesu, który doprowadzi do dodatkowych porozumień”- oświadczyli we wspólnym stanowisku przedstawiciel USA ds. handlu zagranicznego Robert Lighthizer i unijny komisarz ds. handlu Phil Hogan.

Czytaj także: Cła USA zmieniają światowy handel. Zahamują ekspansji polskich firm?

W ramach umowy UE zniesie cła na import żywych i mrożonych produktów z homara z USA (ich import w 2017 r. przekroczył 111 mln USD) na podstawie klauzuli najwyższego uprzywilejowania (MFN), z mocą wsteczną od 1 sierpnia 2020 r.

Cła zostaną zniesione na okres pięciu lat

Komisja Europejska ma rozpocząć procedury, których celem będzie wprowadzenie tych zmian na stałe. Stany Zjednoczone zaś obniżą o 50% swoje stawki celne na niektóre produkty importowane z UE o średniej wartości 160 mln USD rocznie, w tym niektóre dania gotowe, niektóre wyroby ze szkła kryształowego, preparaty powierzchniowe, zapalniczki i części do zapalniczek.

Obniżki taryf w USA będą również dokonywane na zasadzie MFN z mocą wsteczną od 1 sierpnia 2020 r.

Źródło: ISBnews