Udział PIU w forum ochrony zdrowia na XXII Forum Ekonomicznym w Krynicy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

piu.250xW dniach 4-6 września odbędzie się XXII Forum Ekonomiczne w Krynicy - jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce, na którym co roku pojawiają się liderzy świata biznesu i polityki. Podobnie jak w latach poprzednich, Polska Izba Ubezpieczeń jest jednym ze współorganizatorów części Forum poruszającej zagadnienia z zakresu finansowania ochrony zdrowia. W tej formule Izba od lat promuje ideę zwiększania roli ubezpieczeń w tym jakże ważnym obszarze dla społeczeństwa i gospodarki.

W tym roku wiodącym tematem jest demografia, która w nadchodzących latach i dekadach będzie miała największy wpływ na model funkcjonowania i finansowania ochrony zdrowia. Wprowadzeniem do tego zagadnienia będzie prezentacja otwierająca Forum Ochrony Zdrowia pt. „Wpływ demografii na obecną i przyszłą sytuację w opiece zdrowotnej”, przygotowana wspólnie przez Polską Izbę Ubezpieczeń oraz firmę konsultingową Ernst & Young.

PIU we współpracy z E&Y przygotowało również dwa panele dyskusyjne. Pierwszym z nich jest „Konkurencja płatników drogą do poprawy funkcjonowania opieki zdrowotnej”. Wśród jego uczestników znajdą się:

  • Bartosz Arłukowicz, Minister, Ministerstwo Zdrowia
  • Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
  • Arne Björnberg, Dyrektor, Health Consumer Powerhouse
  • J. Grzegorz Prądzyński, Prezes Zarządu, Polska Izba Ubezpieczeń
  • Łukasz Zalicki, Partner Ernst & Young

Moderator: Dorota M. Fal, Doradca Zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń

Uczestnicy tego panelu będą dyskutować o obecnym modelu systemu ochrony zdrowia w Polsce, który opiera się na jednym, publicznym płatniku – NFZ. Od kilku już lat trwa publiczna dyskusja o jego udoskonalaniu lub całkowitej zmianie. Zaproszeni goście będą rozmawiać o konkurencji płatników jako sposobie poprawy jakości i zwiększenia efektywności opieki zdrowotnej. Dlaczego warto podjąć się tych trudnych zmian? Jaką drogą podążać? Jakie będą nowe bodźce i w ślad za nimi oczekiwane efekty?

Drugi panel nosi tytuł: „Finansowanie opieki zdrowotnej” i zasiądą w nim:

  • Bartosz Arłukowicz, Minister, Ministerstwo Zdrowia
  • Agnieszka Chłoń-Domińczak, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
  • Pavel Hroboň, Partner Zarządzający, Advance Healthcare Management Institute
  • Dorota M. Fal, Doradca Zarządu, Polska Izba Ubezpieczeń
  • Marek Rozkrut, Główny Ekonomista Ernst & Young, Szef Zespołu Strategii Ekonomicznej

Moderator: Łukasz Zalicki, partner Ernst & Young

Dyskusja w tym panelu dotyczyć będzie możliwości finansowych Państwa i indywidualnych pacjentów jako największych wyzwań dla każdego systemu ochrony zdrowia. Starzejące się społeczeństwo, dominujące wydatki na leczenie chorób przewlekłych, nowe technologie medyczne – to główne czynniki zwiększające presję na wzrost wydatków. Pojawia się zatem szereg pytań do uczestników panelu – Jak zmieniać model finansowania? Czy będzie nas stać „dla wszystkich na wszystko”? Jak zarządzać koszykiem świadczeń gwarantowanych? Jak poprzez mechanizmy/modele finansowania uzyskiwać większy efekt zdrowotny w oparciu o te same wydatki? Jaka może być rola prywatnych ubezpieczeń?

Celem obu paneli jest zaprezentowanie potencjału ubezpieczeń w finansowaniu opieki zdrowotnej, która ze względu na demografię będzie coraz bardziej zależna od środków prywatnych. Izba zamierza również przypomnieć o swoim zaktualizowanym projekcie budowy rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych i konkurencji płatników, który po raz pierwszy zaprezentowano w 2008 r.

Źródło: PIU