Ubezpieczyciele są zainteresowani oferowaniem PPK, ale czekają na ustawę

Ubezpieczyciele są zainteresowani oferowaniem PPK, ale czekają na ustawę
Fot. Robert Lidke, aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zakłady ubezpieczeń długo i z zaangażowaniem walczyły o możliwość oferowania PPK, a gdy zostały do tego dopuszczone, z dużą ostrożnością podchodzą do tematu i z deklaracjami wstrzymują się do czasu zakończenia prac legislacyjnych

#AleksandraLeszczyńska, rzecznik prasowy #Axa: Jeśli ostateczna ustawa się znacząco nie zmieni w stosunku do obecnego projektu, to będziemy zainteresowani oferowaniem #PPK, jednak nie jako ubezpieczyciel, a jako #TFI @Grupa_PFR

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) jak burza przechodzi przez Sejm, ale możliwość oferowania przez ubezpieczycieli PPK została już przesądzona, podobnie jak zwolnienie z podatku bankowego aktywów gromadzonych w ramach PPK.

Decyzja po namyśle

Tymczasem zakłady ubezpieczeń nie spieszą się z decyzją, czy oferować PPK, czy też nie. Na razie monitorują proces legislacyjny, gdyż przed uchwaleniem ustawy dużo detali może jeszcze się zmienić.

– Analizujemy opłacalność wprowadzenia pracowniczego planu kapitałowego do oferty – mówi Sławomir Tryfon, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Życiowych UNIQA. –  Ostateczną decyzję podejmiemy zapewne w ciągu kilku tygodni – dodaje Tryfon.

Z deklaracjami wstrzymują się także Nationale-Nederlanden, Ergo Hestia i Warta, ale firmy te nie wykluczają wejścia w PPK.

Niektórzy już zdecydowali

Są grupy kapitałowe, które już podjęły decyzję o oferowaniu PPK. Tak jest w przypadku PZU, które prawdopodobnie będzie prowadziło PPK zarówno jako TFI, jak i PTE oraz zakład ubezpieczeń na życie.

Jasna deklarację składa Axa.

– Jeśli ostateczna ustawa się znacząco nie zmieni w stosunku do obecnego projektu, to będziemy zainteresowani oferowaniem PPK, jednak nie jako ubezpieczyciel, a jako TFI – mówi Aleksandra Leszczyńska, rzecznik prasowy Axy.

Aviva jako grupa jest zainteresowana programem PPK i pracuje nad strategią. Decyzja o tym, która spółka grupy będzie oferowała PPK, jeszcze nie zapadła.

Czytelną deklarację o niewchodzeniu w PPK wyraził Open Life, który uznał, że pomimo pewnych zmian w projekcie wprowadzonych z myślą o zakładach ubezpieczeń, opłaty i potencjalne nakłady konieczne do uruchomienia PPK są nadal na tyle wysokie, że taki krok może być opłacalny jedynie dla największych towarzystw ubezpieczeniowych.