Ubezpieczyciele są zainteresowani oferowaniem PPK, ale czekają na ustawę
Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) jak burza przechodzi przez Sejm, ale możliwość oferowania przez ubezpieczycieli PPK została już przesądzona, podobnie jak zwolnienie z podatku bankowego aktywów gromadzonych w ramach PPK.
Decyzja po namyśle
Tymczasem zakłady ubezpieczeń nie spieszą się z decyzją, czy oferować PPK, czy też nie. Na razie monitorują proces legislacyjny, gdyż przed uchwaleniem ustawy dużo detali może jeszcze się zmienić.
– Analizujemy opłacalność wprowadzenia pracowniczego planu kapitałowego do oferty – mówi Sławomir Tryfon, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Życiowych UNIQA. – Ostateczną decyzję podejmiemy zapewne w ciągu kilku tygodni – dodaje Tryfon.
Z deklaracjami wstrzymują się także Nationale-Nederlanden, Ergo Hestia i Warta, ale firmy te nie wykluczają wejścia w PPK.
Niektórzy już zdecydowali
Są grupy kapitałowe, które już podjęły decyzję o oferowaniu PPK. Tak jest w przypadku PZU, które prawdopodobnie będzie prowadziło PPK zarówno jako TFI, jak i PTE oraz zakład ubezpieczeń na życie.
Jasna deklarację składa Axa.
– Jeśli ostateczna ustawa się znacząco nie zmieni w stosunku do obecnego projektu, to będziemy zainteresowani oferowaniem PPK, jednak nie jako ubezpieczyciel, a jako TFI – mówi Aleksandra Leszczyńska, rzecznik prasowy Axy.
Aviva jako grupa jest zainteresowana programem PPK i pracuje nad strategią. Decyzja o tym, która spółka grupy będzie oferowała PPK, jeszcze nie zapadła.
Czytelną deklarację o niewchodzeniu w PPK wyraził Open Life, który uznał, że pomimo pewnych zmian w projekcie wprowadzonych z myślą o zakładach ubezpieczeń, opłaty i potencjalne nakłady konieczne do uruchomienia PPK są nadal na tyle wysokie, że taki krok może być opłacalny jedynie dla największych towarzystw ubezpieczeniowych.