Ubezpieczyciele pomagają chorym

Ubezpieczyciele pomagają chorym
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nawet 40 lat temu mógł nastąpić kontakt z azbestem, który dziś wywołuje groźnego raka opłucnej.

Amerykańscy ubezpieczyciele, którzy ubezpieczali odpowiedzialność firm pracujących z azbestem, jeszcze dziś wypłacają z tego tytułu świadczenia osobom chorym. W ostatnim okresie liczba poszkodowanych osób zaczyna ponownie wzrastać.

Jest to efekt długiego okresu inkubacji chorób oraz objęcia ochroną dodatkowych grup poszkodowanych, tzw. peryferyjnych. Mogą to być na przykład osoby, które tylko incydentalnie miały z azbestem kontakt, np. wykonując inne niż związane z nim bezpośrednio prace na budowach.

Odpowiedzią ubezpieczycieli na ponowny wzrost zagrożenia roszczeniami azbestowymi jest podnoszenie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. W tym roku na taki krok zdecydowały się m.in. Hartford Financial (około 290 mln USD) i AIG (około 1 mld USD). Na adekwatność rezerw azbestowych znów zwracają uwagę audytorzy i agencje ratingowe.

Ostrzeżenia przed zagrożeniem azbestem i wzrostem wartości szkód azbestowych pojawiać się też zaczęły ponownie przy ofertach inwestycyjnych związanych z ubezpieczeniami.

Źródło: PIU