Tylko co piąty fundusz inwestycyjny zakończył październik na plusie

Z perspektywy globalnej październik był jednym ze słabszych miesięcy na rynkach. Indeks MSCI AC World1 stracił blisko -7,6% – tak dużego spadku nie było ani w lutym, ani w marcu tego roku, kiedy przez rynki przetaczała się korekta. Słabszy październik to wzrost obaw inwestorów o szybsze tempo zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed oraz rozczarowujące wyniki części spółek notowanych na Wall Street. Po raz kolejny sprawdziło się powiedzenie – „kiedy Ameryka kichnie, cały świat ma katar”. Sentyment załamał się praktycznie na wszystkich parkietach. Wyjątkiem była Brazylia, gdzie źródłem wzrostów były obietnice reform gospodarczych przyszłego prezydenta Jaira Bolsonaro.

Źródło: Analizy Online
Na czele miesięcznego zestawienia po raz drugi z rzędu znalazły się fundusze akcji tureckich (+1,2%). Październik na plusie zakończyły dwa z trzech rozwiązań skupiających się na spółkach notowanych nad Bosforem. Santander Akcji Tureckich (Santander FIO) zarobił +2,2%, a Investor Turcja (Investor SFIO) +1,9%. Natomiast jednostka uczestnictwa UniAkcje: Turcja (UniFundusze FIO) straciła -0,5%. W ostatnich tygodniach sytuacja na rynku tureckim nie była tak łatwa, jak we wrześniu – indeks XU100 spadł o ponad -9,7%. Umocniła się jednak turecka lira, która względem złotego zyskała +12,6%. Inwestorzy wciąż obawiają się o perspektywy dla tureckich aktywów (agencja ratingowa Fitch obniżyła ocenę dla 20 banków), jednak walucie sprzyjało uwolnienie amerykańskiego pastora oraz możliwość zniesienia sankcji przez USA.
W październiku zyskiwała także część funduszy inwestujących w polskie papiery dłużne. Najlepiej wypadły rozwiązania skupiające się na obligacjach skarbowych – ich średnia stopa zwrotu wyniosła +0,2%. Najwięcej zarobił Ipopema Dłużny (Ipopema SFIO), którego październikowy wynik to +0,5%. Na plusie znalazły się również fundusze o strategii „uniwersalnej” i pieniężne.
Sytuacja na rynku długu w Polsce była dość dynamiczna. Pierwsze dni miesiąca upłynęły pod znakiem wzrostu rentowności, co było zgodne z ogólnoświatowym trendem (w USA znów przebito poziom 3%). Inwestorzy niepokoili się bowiem o możliwe szybsze tempo zacieśniania polityki pieniężnej w USA. Pojawiły się również głosy, że w 2020 r. EBC może zakończyć politykę ujemnych stóp procentowych. Korekta, która pojawiła się później na rynku akcji sprzyjała jednak papierom dłużnym – awersja do ryzyka wspierała ceny obligacji na rynkach bazowych, na czym również skorzystała Polska. W efekcie w ujęciu miesięcznym rentowność 10-letnich polskich obligacji skarbowych spadła o -4pb, a indeks IROS pokazujący zmiany cen obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu, zyskał ok. +0,4%.
Pozostałe grupy funduszy znalazły się pod kreską. Najgorzej wypadły rozwiązania lokujące środki w akcjach azjatyckich (bez Japonii) – straciły średnio -8,3%. Kapitału nie udało się pomnożyć żadnemu z produktów wchodzących w skład tej grupy. Duży udział w tym miała słabość chińskiej giełdy. Shanghai Composite Index spadł o -7,7%, a CSI300 o -8,3%. To efekt słabszych odczytów dotyczących PKB oraz załamania na globalnych rynkach.

Źródło: Analizy Online
W październiku dotkliwe straty poniosły również fundusze akcji amerykańskich, których średnia stopa zwrotu to -7,6%. To najniższy miesięczny wynik od stycznia 2016 r. Jest to efekt wspomnianej wcześniej korekty. Traciły wszystkie główne indeksy – S&P500 spadł o -6,9%, przemysłowy Dow Jones o -5,1%, a technologiczny Nasdaq o -9,2%. Straty poniosły wszystkie fundusze wchodzące w skład tej grupy. Najgorzej wypadł Esaliens Małych Spółek Amerykańskich (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO), którego wynik to -11,1%.
Słabość widać także na polskim parkiecie – indeks WIG stracił -6,2%. Najgorzej radziły sobie średnie spółki (mWIG40 spadł o -8,4%), co jest wynikiem sprzedaży akcji przez TFI, które ucierpiały w związku z aferą GetBack. Spadków doświadczyły także blue chipy (-5,8%), które wciąż cierpią w związku z odwrotem inwestorów od rynków wschodzących.
W efekcie fundusze akcji polskich zakończyły październik na minusie – rozwiązania skupiające się na małych i średnich spółkach straciły średnio -7,0%, a te o strategii uniwersalnej -6,6%.
Źródło: Zespół Analiz Online