Tydzień z NFP w kalendarzu
Bieżący tydzień na rynku walutowym rozpoczynamy w okolicach zamknięcia ubiegłego, którego spokojna końcówka ustabilizowała notowania na ok. 1,1120 dla EURUSD i 4,225 dla EURPLN. Po mocno gołębim posiedzeniu Fed, w ub. czwartek Janet Yellen potwierdziła, że oczekuje podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku, czym uspokoiła nieco obawy inwestorów związane z globalnym spowolnieniem gospodarczym, za które "obwiniano" ostatnią decyzję FOMC o utrzymaniu dotychczasowego poziomu kosztu pieniądza w USA.
W piątek najważniejszymi informacjami była publikacja ostatecznych danych dot. PKB dla Stanów Zjednoczonych za 2q15. Zamiast oczekiwanych 3,7% w zeszłym kwartale gospodarka amerykańska rozwijała się w tempie 3,9% wynikiem dodatkowo umacniając oczekiwania na rychłe rozpoczęcie normalizacji polityki monetarnej przez Fed. Co ciekawe, raport nie wywołał jednak istotnych zmian na parze eurodolara. Mocniej na amerykańskie PKB zareagował złoty. Para EURPLN po nieudanym teście wsparcia na 4,203 ruszyła w górę, w reakcji na publikację wspomnianych danych przyspieszając trend. W zeszłym tygodniu maksimum na EURPLN wyznaczył poziom 4,2347.
Pod względem publikacji obecny tydzień zapowiada się nie mniej ciekawie jak ubiegły. Jak zawsze w pierwszych dniach nowego miesiąca na uwagę zasługują przede wszystkim dane z rynku pracy w USA. Raport dot. nowych miejsc pracy w sektorze poza rolnictwem (non-farm payrolls) opublikowany zostanie dopiero w piątek. Wcześniej poznamy jednak też inne dane zza oceanu, w tym: m.in. inflacyjne oraz finalne przemysłowe indeksy PMI i ISM. W Europie zaś opublikowane zostaną podobnie jak w USA finalne przemysłowe PMI, ale też indeksy nastrojów dot. strefy euro, dane inflacyjne dla strefy euro i Niemiec oraz sprzedażowe dla Niemic. W kraju zaś GUS po raz pierwszy opublikuje wstępne dane dot. inflacji CPI za wrzesień zaś NBP przedstawi raport nt. salda rachunku bieżącego za drugi kwartał br. Biuro Strategii Rynkowych PKO BP wyda zaś najnowszy kwartalnik, w którym obok podsumowania ostatnich trzech miesięcy zamieszczone zostaną nasze oczekiwania na ostatni kwartał roku.
Na rynku stopy procentowej miniony tydzień zakończył się wzrostem rentowności obligacji. Spadek cen był bardziej widoczny na krótkim końcu krzywej dochodowości. Relatywnie większa słabość krótkich obligacji wynikała z wcześniejszych wysokich wycen, a także z oczekiwanej podaży papierów skarbowych na czwartkowej aukcji, gdzie również obserwować można było słaby popyt na OK0717.
W najbliższych dniach papiery z krótkiego końca krzywej powinny zachowywać się gorzej od rynku. Za takim scenariuszem przemawiają: oczekiwany wzrost podaży w tym w nieeksploatowanym wcześniej segmencie, a także nieuzasadnione oczekiwania na obniżki stóp procentowych w Polsce. Środowa publikacja wstępnych danych nt. inflacji we wrześniu powinna być neutralna mimo, że zapewne pokaże spadek w relacji do sierpnia (o 0,2 pkt. proc. do minus 0,8% r/r). Będzie to jednak jednorazowy spadek, wynikający z ostatnich zniżek cen surowców energetycznych, a także obniżki cen gazu (która weszła w życie we wrześniu). Nie zmieni on też scenariusza bazowego zakładającego rosnącą ścieżkę inflacyjną do końca roku (w grudniu pierwszy raz odczyt roczny może być dodatni). Z kolei już odczyt indeksu PMI może przynieść pozytywne zaskoczenie, po gwałtownym spadku we wrześniu, bilansując tym samym negatywny wpływ niższej inflacji.
Joanna Bachert,
Mirosław Budzicki,
PKO Bank Polski