Twój e-PIT: blisko 7 mln rocznych zeznań za 2018 r. złożono dzięki nowej usłudze

Twój e-PIT: blisko 7 mln rocznych zeznań za 2018 r. złożono dzięki nowej usłudze
Rozliczenie podatków przez internet Fot. stock.adobe.com/leszekglasner
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Spośród rekordowych 16 mln elektronicznych PIT-ów za 2018 r., blisko 7 mln zostało złożonych dzięki nowej usłudze Twój e-PIT przez osoby rozliczające się na formularzach PIT-37 i PIT-38, podało Ministerstwo Finansów.

Spośród rekordowych 16 mln elektronicznych PIT-ów za 2018 r., blisko 7 mln zostało złożonych dzięki nowej usłudze #TwojePIT przez osoby rozliczające się na formularzach PIT-37 i PIT-38 #PIT @MF_GOV_PL

„Rok 2019 jest przełomowy w podejściu do rozliczeń podatkowych. 15 lutego uruchomiliśmy nową usługę Twój e-PIT, która pod względem prostoty, intuicyjności i przejrzystości jest najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem w Europie. Dzięki temu plasujemy się w czołówce pod względem innowacyjności systemów informatycznych” – powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska, cytowana w komunikacie.

W tym roku deklarację PIT za 2018 r. za podatników, rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38, przygotowała Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Przyjmowanie rocznych PIT-ów za 2018 r. zakończono 30 kwietnia.

Więcej informacji na temat usługi Twój e-PIT >>>

Z usługi skorzystało aż 8,8 mln osób

W 2019 r. liczba wszystkich złożonych deklaracji (zarówno przez internet, jak i w formie papierowej) wyniosła 19,9 mln. Z tego 16,1 mln to deklaracje złożone elektronicznie, co jest nowym rekordem.

„Spośród nich blisko 7 mln zostało złożonych przez usługę Twój e-PIT. Wliczając w to wspólne deklaracje małżonków, z usługi skorzystało aż 8,8 mln osób. Co ważne, usługa Twój e-PIT sprawiła, że osoby, które nie dokonały żadnej aktywności w zakresie złożenia zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-38, zostały rozliczone automatycznie. Nie grożą im zatem kary za niedopełnienie tego obowiązku w terminie” – wskazała Czerwińska.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Marian Banaś przypomniał, że na taki wynik wpłynęło również wsparcie, jakiego rozliczającym udzielili pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

„W ponad 70 punktach w galeriach handlowych w całej Polsce podatnicy mogli uzyskać informacje potrzebne do rozliczenia oraz skorzystania z ulg i odliczeń. Również dzięki przygotowanym stanowiskom komputerowym w urzędach skarbowych mogli 'od ręki’ rozliczyć swój PIT” – podkreślił Banaś, także cytowany w komunikacie.

Dodatkowo konsultanci KIS przez prawie 2,5 tys. godzin udzielali informacji telefonicznej dotyczącej usługi Twój e-PIT, podkreślono w materiale.

Dalsze zmiany dotyczące usług związanych z deklaracjami PIT

Czerwińska zapowiedziała dalsze zmiany dotyczące usług związanych z deklaracjami PIT.

„Pracujemy nad tym, aby deklaracje przygotowane w usłudze Twój e-PIT zawierały jeszcze więcej informacji o ulgach i odliczeniach podatnika, tak aby nie musiał on wprowadzać ich samodzielnie. Dlatego w przyszłym roku z usługi będą mogli skorzystać podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i opłacają zryczałtowany podatek dochodowy, czyli osoby rozliczające się na formularzach PIT-36 i PIT-36L oraz PIT-28” – wskazała minister.

Oznacza to, że od przyszłego roku praktycznie każdy podatnik, rozliczający roczny PIT, będzie mógł skorzystać z usługi Twój e-PIT. To jednocześnie ważny krok w realizacji strategii 3xP: prostych podatków, przejrzystego systemu i przyjaznej administracji, podsumował resort.

Źródło: ISBnews