Turcy obniżają stopy procentowe, Węgrzy podnoszą, turecka lira traci na wartości

Turcy obniżają stopy procentowe, Węgrzy podnoszą, turecka lira traci na wartości
Fot. stock.adobe.com / seqoya
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Turecka lira jest najsłabszą walutą rynków wschodzących w ostatnim czasie, a od początku roku osłabiła się wobec amerykańskiego dolara o ponad 30%, piszą ekonomiści PKO Banku Polskiego, Mirosław Budzicki i Mirosław Budzicki w swoim dzisiejszym raporcie, z którego przytaczamy fragmenty odnoszące się do Turcji i Węgier.

W czwartek (18.11.) turecki CBRT dokonał kolejnej obniżki stóp procentowych, z 16% do 15% (zgodnie z konsensusem). Obniżki stóp procentowych (pomimo blisko 20% inflacji) są wynikiem presji ze strony prezydenta Recepa Erdogana, który w tym tygodniu powtórzył, że zamierza walczyć ze stopami procentowych.

Prezydent Erdogan uważa (wbrew teorii ekonomii), że wysokie stopy procentowe są przyczyną podwyższonej inflacji

Wykres dnia: Niekonwencjalna polityka pieniężna w Turcji przyczynia się do osłabienia tureckiej liry:

Źródło: Refinitiv / PKO BP

Czytaj także: Bank centralny Turcji znowu tnie stopy procentowe; kurs liry spadł do rekordowo niskiego poziomu

Polityka Narodowego Banku Węgier

Po wtorkowej (16.11.) podwyżce głównej stopy procentowej o 30 pb do 2,10%, Narodowy Bank Węgier zdecydował się na kolejny krok w celu zaostrzenia swojej polityki. Na organizowanym w czwartek (18.11.) cotygodniowym przetargu depozytów MNB ustalił stopę, która służy do kontroli płynności na rynku pieniężnym na poziomie 2,50% wobec 1,80% tydzień wcześniej.

Narodowy Bank Węgier zdecydował się na kolejny krok w celu zaostrzenia swojej polityki

Efektywnie stanowi to podwyżkę stopy o 70 pb, a takie działanie miało najprawdopodobniej na celu wsparcie notowań forinta. Kurs EUR/HUF początkowo przesunął się nawet poniżej granicy 362, jednak ostatecznie kończył dzień przy 364 (zamknięcie ze środy 17.11.).

Czytaj także: Stopy procentowe: Narodowy Bank Węgier zdecydował się na kolejną podwyżkę

Niemniej, warto też zwrócić uwagę, że w czwartek (18.11.) na aukcji węgierski MNB podniósł stopę tygodniowych depozytów aż o 70 pb. do 2,50% mimo, że podstawowa stopa wzrosła ostatnio o „zaledwie” 30 pb. do 2,10%. Można to zatem w praktyce odebrać jako kolejną podwyżkę stóp na Węgrzech.

W efekcie widać było wzrost krzywych dochodowości na rynku węgierskim, co pośrednio mogło osłabiało polskie instrumenty. Po ostatnich decyzjach MNB notowania 3-letnich węgierskich papierów zbliżają się do 4%.

Pełna wersja raportu

Źródło: aleBank.pl