TU Europa: stukrotny wzrost wartości na GPW

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

europa.aktualny.250xTowarzystwo Ubezpieczeń Europa S.A., jedyny ubezpieczyciel, który aż przez 13 lat przebywał na GPW, w dniu 23 października opuszcza parkiet.

Po wielu latach dynamicznych wzrostów rozpoczynamy dziś nowy etap. W efekcie zmian właścicielskich staliśmy się częścią dwóch potężnych firm ubezpieczeniowych Talanx i Meiji Yasuda. Pozostajemy jednak w ich strukturach spółką z własną strategią i wizją rozwoju, zachowując swój dotychczasowy wyjątkowy charakter – mówi Jacek Podoba, Prezes Europy.

Europa zadebiutowała na giełdzie w czerwcu 1999 r. Była jednym z dwóch towarzystw ubezpieczeniowych notowanych na warszawskim parkiecie. Cena akcji w dniu debiutu wyniosła 7,5 zł, a kapitalizacja wynosiła zaledwie 19,6 mln. zł.

W ciągu trzynastu lat wartość spółki wzrosła niemal stukrotnie, sięgając wyceny prawie 2 miliardów złotych. Wypłaciliśmy akcjonariuszom dywidendy na łączną sumę prawie 200 milionów złotych. Cyfry mówią same za siebie – ocenia Jacek Podoba.

Dziś Grupa Ubezpieczeniowa Europa planuje dalsze umacnianie pozycji lidera bancassurance w Polsce, a także dynamiczny rozwój nowych obszarów działalności.

Pracujemy nad strategią na kolejne trzy lata naszej działalności. Zmieniła się nie tylko struktura akcjonariatu, ale także otoczenie biznesowe i sytuacja makroekonomiczna. Musimy dostosować się do nowych okoliczności, aby w dalszym ciągu wyznaczać rynkowe standardy – informuje Prezes Jacek Podoba.

Równolegle do działań związanych z nową strategią biznesową Europa chce czerpać z doświadczeń swoich nowych inwestorów. Talanx i Meiji Yasuda to gracze ze ścisłej czołówki globalnego rynku ubezpieczeniowego. Dzięki ich sile kapitałowej, a także korzystając z międzynarodowego doświadczenia Europa będzie mogła zaproponować swoim klientom jeszcze lepszą ofertę produktową i tym samym zapewnić sobie miejsce w ścisłej czołówce firm ubezpieczeniowych w Polsce.

Źródło: TU Europa S.A.