TSUE: zapisy dotyczące kursu waluty w umowie kredytowej muszą dawać możliwość samodzielnego jego ustalenia
Wyrok TSUE stanowi odpowiedź na dwa pytania zadane przez Sąd Rejonowy dla Warszawy – Woli w Warszawie (sprawa C-212/20).
„(…) art. 5 dyrektywy 93/13 należy interpretować w ten sposób, że treść klauzuli umowy kredytu zawartej między przedsiębiorcą a konsumentem ustalającej cenę zakupu i sprzedaży waluty obcej, do której kredyt jest indeksowany, powinna, na podstawie jasnych i zrozumiałych kryteriów, umożliwić właściwie poinformowanemu oraz dostatecznie uważnemu i racjonalnemu konsumentowi zrozumienie sposobu ustalania kursu wymiany waluty obcej stosowanego w celu obliczenia kwoty rat kredytu, w taki sposób, aby konsument miał możliwość w każdej chwili samodzielnie ustalić kurs wymiany stosowany przez przedsiębiorcę” – napisano w wyroku.
Czytaj także: Kredyty frankowe: do Sądu Polubownego przy KNF wpłynęło prawie 8000 wniosków o mediację ugód >>>
TSUE nie widzi też możliwości, aby wprowadzać wykładnię klazuli, która nie spełniła powyższych warunków
„(…) art. 5 i 6 dyrektywy 93/13 należy interpretować w ten sposób, że stoją one na przeszkodzie temu, by sąd krajowy, który stwierdził nieuczciwy charakter warunku umowy zawartej między przedsiębiorcą a konsumentem w rozumieniu art. 3 ust. 1 tej dyrektywy, dokonał wykładni tego warunku w celu złagodzenia jego nieuczciwego charakteru, nawet jeśli taka wykładnia odpowiadałaby wspólnej woli stron” – napisano.
Czytaj także: Podwyżki stóp procentowych zniechęcają klientów do zawierania ugód frankowych?
Przed TSUE konsumentów w tej sprawie reprezentowała kancelaria prawna Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy sp.j.
Czytaj także: Kredyty frankowe: liczba nowych spraw sądowych ws. kredytów CHF w III kwartale spadła o 3 proc. kdk >>>
„Jest to kolejne orzeczenie TSUE przyznające rację konsumentom w sporze z bankami, a przy okazji w pełni zgodne z naszym stanowiskiem prezentowanym przed TSUE” – podała w czwartek w oświadczeniu kancelaria.