Trudne zadanie przed nowym premierem Włoch

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wlochy.250xW niedzielę nowym premierem Włoch został były unijny komisarz ds. konkurencji Mario Monti. Przed nim trudne zadanie odzyskania przez kraj zaufania rynków finansowych i uniknięcie scenariusza upadku trzeciej gospodarki strefy euro. Wybór Montiego jest odbierany pozytywnie przez rynki finansowe - z jednej strony oznacza koniec panowania szeroko krytykowanego Silvio Berlusconiego, z drugiej - daje nadzieję na przyspieszenie we Włoszech reform prowadzących do ograniczenia długu i wsparcia wzrostu gospodarczego.

Włochy z długiem publicznym na poziomie 1,9 bln euro są najbardziej zadłużonym państwem w Europie, a w zeszłym tygodniu w wątpliwość została poddana zdolność obsługi zadłużenia, gdy gwałtownie podskoczyły rentowności włoskich obligacji. Ale obecność technokraty na stanowisku premiera już zaczęła przynosić uspokojenie na rynku długu, a oprocentowanie dziesięcioletnich papierów spadło dziś rano do 6,38 proc. z rekordowych 7,49 proc. odnotowanych w środę. Kolejnym krokiem będzie zatwierdzenie przez parlament planu oszczędnościowego, który przewiduje zbilansowanie budżetu do 2013 r. Zagwarantowanie, iż Włochy są w stanie samodzielnie naprostować finanse państwa, jest priorytetem dla Montiego, szczególnie w przypadku, gdy nierealna wydaje się wizja zwrócenia się kraju o pomoc finansową do Brukseli.

Weekend przyniósł też zmianę premiera w Grecji. Na czele rządu jedności narodowej stanął Lucas Papademos, wcześniejszy wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego, a ostatnio doradca byłego premiera Giorgiosa Papandreou. Zadanie Papademosa było już znane od wielu dni – ma on doprowadzić do zaimplementowania radykalnych reform finansów publicznych, które pozwolą uzyskać Grecji pomoc finansową od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Prawdopodobieństwo zatwierdzenia reform jest spore, gdyż nowy rząd będzie miał szerokie poparcie w parlamencie, również ze strony dotychczasowej opozycji. Najważniejsze jednak, że w Grecji, jak również i we Włoszech, udało się uniknąć politycznej próżni w postaci wielu tygodni braku władzy do czasu nowych wyborów.

Poniedziałkowy kalendarz makroekonomiczny wydaje się praktycznie pusty. Uwagę zwraca jedynie odczyt produkcji przemysłowej ze strefy euro, gdzie spodziewany jest spadek w ujęciu miesięcznym o 2,3 proc. Z kraju poznamy dane o podaży pieniądza M3 (prog. 0,7 proc. m/m), jednak publikacja ta jest całkowicie nieistotna dla notowań złotego. Wydarzeniem dnia jest za to aukcja pięcioletnich obligacji Włoch – będzie to swoisty test zaufania rynków finansowych dla nowego premiera. Wyniki aukcji będą znane ok. godziny 11:00.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS