Trudne czasy dobre dla firm faktoringowych?

Trudne czasy dobre dla firm faktoringowych?
Fot. stock.adobe.com / Coloures-Pic
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Branża faktoringowa osiągnęła rekordowy wzrost obrotów. W pierwszym kwartale 2022 r. branża zanotowała wzrost o blisko jedną trzecią w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, informuje Polski Związek Faktorów.

Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów nabyły w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 r. wierzytelności o łącznej wartości 105 mld zł. To aż o 32,8 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy wynik ten wyniósł 79,1 mld zł.

Z usług faktoringowych korzysta obecnie prawie 21 tys. krajowych przedsiębiorstw. Przekazały one do sfinansowania 5,5 mln faktur.

Źródło: PZF

Polski Związek Faktorów (PZF) zrzesza większość podmiotów świadczących usługi faktoringowe w Polsce.

Wzrost cen towarów i usług, oprócz naturalnego rozwoju branży, niewątpliwie przyczynił się także do rekordowych wyników branży

Skupia obecnie 5 banków komercyjnych i 21 wyspecjalizowanych firm udzielających finansowania. Należy do niego także 6 podmiotów o statusie partnera.

Czytaj także: Faktoring to najbardziej przyszłościowy produkt bankowy w historii. Oto dlaczego

Faktoring ’22: skutki wojny w Ukrainie i Polski Ład

Rok 2022 branża faktoringowa rozpoczęła bardzo dynamicznie. Udało się to mimo wielu przeciwności. Pierwszoplanową barierą są obecnie obawy związane ze skutkami gospodarczymi i politycznymi zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę.

Z usług firm należących do PZF korzysta obecnie 20,8 tys. przedsiębiorstw.

Kolejnym problemem są nadal odczuwalne dla przedsiębiorców skutki recesji gospodarczej wywołanej pandemią, a także rosnąca niepewność w odniesieniu do wpływu, jaki Polski Ład może mieć na naszą branżę. Imponujące wyniki branży na początku tego roku to zapowiedź, że cały rok może być dla sektora najlepszy w historii – mówi Konrad Klimek, przewodniczący komitetu wykonawczego PZF.

Źródło: PZF

Czytaj także: Faktoring wrócił na drogę dwucyfrowego wzrostu obrotów – relacja z XII MKF

Obsługa 5,5 mln faktur

Z usług firm należących do PZF korzysta obecnie 20,8 tys. przedsiębiorstw. Wystawiły one blisko 5,5 mln faktur, na podstawie których krajowi faktorzy udzielili finansowania.

Wśród przedsiębiorców odczuwalny jest rosnący popyt na faktoring. Usługa pozwala bowiem w sposób bardzo elastyczny i w trybie natychmiastowym zamienić należności na gotówkę.

Ma to ogromne znaczenie dla naszych klientów funkcjonujących w trudnym otoczeniu i borykających się m.in. z galopującą inflacją.

Wzrost cen towarów i usług, oprócz naturalnego rozwoju branży, niewątpliwie przyczynił się także do rekordowych wyników branży dodaje Konrad Klimek.

Źródło: PZF

Producenci i dystrybutorzy

Z usług firm faktoringowych w ujęciu sektorowym, najczęściej korzystają przedsiębiorstwa produkcyjne. Stanowią blisko połowę klientów sięgających po tę formę finansowania.

Natomiast jedna trzecia to dystrybutorzy dóbr i produktów. Wystawiają one najczęściej faktury na wysokie kwoty i z dłuższymi terminami płatności, dlatego istotne z punktu widzenia klientów jest ich natychmiastowe „odmrożenie”. Dzięki temu mogą bez zakłóceń prowadzić działalność regulując na bieżąco swoje zobowiązania, a także oferować kontrahentom atrakcyjne warunki współpracy.

Źródło: PZF

Czytaj także: Ochrona antyfraudowa w sektorze firm faktoringowych

Źródło: Polski Związek Faktorów / PZF