Transformacja energetyczna: powstała Polska Organizacja Biometanu z udziałem m.in. Veolii, Orlenu i Unimotu

Transformacja energetyczna: powstała Polska Organizacja Biometanu z udziałem m.in. Veolii, Orlenu i Unimotu
Fot. stock.adobe.com/Dmitry Naumov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Powstała Polska Organizacji Biometanu (POB), jej celem jest rozwój rynku, który może przyspieszyć proces transformacji energetycznej oraz pomóc w uniezależnieniu kraju od importu surowców energetycznych, podała organizacja. W skład organizacji wchodzą przedstawiciele czołowych grup paliwowo-energetycznych i ciepłowniczych, m.in. Veolia Energia Polska, Orlen Południe czy Unimot System.

Polska ma olbrzymi i niestety niewykorzystany potencjał w zakresie produkcji biometanu.

„Z prognoz wynika, że może on wynieść ok. 8 mld m3 rocznie. Liczba ta odpowiada ponad 60% obecnego importu gazu ziemnego do Polski. Dziś w Polsce nie działa jeszcze żadna instalacja produkująca biometan, a chętnych do jego wykorzystywania, zwłaszcza w procesie transformacji energetycznej, wciąż przybywa” – powiedział p.o. dyrektora generalnego POB Michał Tarka, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: Think tank Bruegel: jak wyjść z kryzysu energetycznego?

Biometan jest paliwem gazowym, który powstaje w procesie oczyszczania biogazu z CO2, dzięki czemu jest uznawany za paliwo zeroemisyjne. Paliwo to, po spełnieniu określonych parametrów może zostać wtłoczone do sieci gazowych.

W niektórych sektorach wykorzystanie gazu jest konieczne. Przykładem są m.in. zakłady chemiczne, które potrzebują tego surowca do zapewnienia nieprzerwanej produkcji oraz przemysł petrochemiczny i rafineryjny. Członkowie POB wskazują, że ekologicznym i tańszym zamiennikiem gazu ziemnego może być więc biometan.

Czytaj także: Na świecie 77% firm przemysłowych, budowlanych i data center chce zmienić źródła energii >>>

„Gaz jest paliwem przejściowym niezbędnym w procesie dekarbonizacji sektora. Docelowo jednak, zgodnie z unijnymi oraz krajowymi regulacjami energetyczno-klimatycznymi, sektor będzie musiał od niego odejść na rzecz innych, bardziej zrównoważonych i niskoemisyjnych źródeł. W obecnej sytuacji, najlepiej więc postawić na paliwo, które może być produkowane lokalnie, jednocześnie przyczyniając się do rozwoju gospodarki” – wskazał dyrektor operacyjny i członek zarządu Grupy Veolia w Polsce Marcin Orłowski.

Skład Polskiej Organizacji Biometanu

W skład Polskiej Organizacji Biometanu wchodzą obecnie: Veolia Energia Polska, Orlen Południe, Duon Dystrybucja, Go&Biogas, Selena Green Investments, Unimot System, Atrem S.A. oraz Związek Producentów Cukru (grupy: Krajowa Grupa Spożywcza, Nordzucker, Südzucker, Pfeifer&Langen) oraz SMM Legal Energy. Organizacja spodziewa się, że  w najbliższym czasie do POB dołączą kolejne znaczące podmioty.

Źródło: ISBnews