TOP 10 prestiżowych adresów w Polsce – marzymy o mieszkaniu w chmarach

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

architektura.02.250x167Najbardziej pożądanymi adresami w polskich miastach są wysokie i nowoczesne apartamentowce. W zestawieniach TOP 10 prestiżowych adresów przygotowanych przez Lion's House wygrały: warszawska Złota 44, wrocławski Sky Tower i gdyński Sea Towers.

W każdym większym mieście można wskazać adres będący obiektem powszechnego pożądania z uwagi na niezwykłą architekturę budynku, wyjątkowość miejsca, towarzystwo celebrytów, ogromny prestiż lokalizacji i oczywiście bajońską cenę, jaką trzeba zapłacić, aby mieć taki adres w dowodzie osobistym. Lion’s House wspólnie z Home Broker przygotował ranking najbardziej prestiżowych adresów w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Ranking powstał na podstawie badania przeprowadzonego wśród doradców ds. nieruchomości w wybranych miastach, którzy w ramach głosowania mogli wskazać trzy ich zdaniem najbardziej pożądane przez mieszkańców adresy. Te, które uzyskały najlepsze wyniki zostały ujęte w zestawieniu TOP10 stworzonym odrębnie dla każdego miasta.

Złota, Opera i Drewniana na stołecznym TOP-ie

121109.top.01.250x377Co nie powinno dziwić listę dla Warszawy otwiera jeden z najgłośniejszych adresów w kraju – Złota 44. W badaniu otrzymał on 14% głosów. Jest to drugi najwyższy budynek mieszkalny w Polsce. Jako ciekawostkę należy jednak dodać, że 192 metry dałyby Złotej 44 pierwsze miejsce pod względem wysokości nie tyko w Polsce, ale nawet w Unii Europejskiej, gdyby wziąć pod uwagę budynki o wyłącznie funkcji mieszkalnej – bez biur i powierzchni handlowych. Projekt ten zwany też „Żaglem Libeskinda” sąsiaduje z Pałacem Kultury i Nauki. W nim też znaleźć można najprawdopodobniej najdroższy apartament sprzedawany przez dewelopera nad Wisłą. Penthouse na samym czubku wieży wyceniony został bowiem na nieco poniżej 20 milionów złotych (dokładna cena ofertowa nie została podana do publicznej wiadomości). Jest to cena za trzykondygnacyjny lokal o powierzchni ponad 370 m kw., który składa się z prawie 95 metrowego salonu o wysokości prawie 6 metrów, trzech sypialni, czterech łazienek, tarasu i gabinetu w najwyższej części wieży. Deweloper zaznacza jednak, że nabywca będzie mógł tę zaproponowaną aranżację zmienić. Imponujące przeszklenia na poziomie prawie 200 metrów nad ziemią pozwalają podziwiać panoramę stolicy ze wszystkich pokoi. Taka nieruchomość w opisywanym budynku jest jednak tylko jedna. Jeśli ktoś chciałby zamieszkać w innym apartamencie przy Złotej, to musi liczyć się z tym, że najtańszy jest wyceniony na 18 tys. zł za m kw., a średnia to 32 tys. zł.

Na drugim miejscu z wynikiem na poziomie 12% odpowiedzi uplasowała się Rezydencja Opera. Jest to projekt znacznie bardziej kameralny niż zwycięzca stołecznego rankingu. W inwestycji tej na 7 piętrach znajduje się bowiem tylko 39 luksusowych apartamentów. Sporym atutem nieruchomości jest bezpośrednie sąsiedztwo Ogrodu Saskiego, Teatru Wielkiego i Traktu Królewskiego. Na dachu tego apartamentowca jest ogród, a w samym budynku basen dla mieszkańców. Prestiżu dodaje też hall wejściowy o wysokości siedmiu metrów, wyłożony kamieniem i drewnem egzotycznym. Atutem lokalizacji jest bliskość centrum i jednocześnie niskie natężenie hałasu. – Wyceny apartamentów sięgają poziomu nawet 45 tys. zł za metr – mówi Kamil Brzeziński, kierownik jednego z oddziałów Home Broker z Warszawy. Najdroższy lokal wyceniony został na 13 milionów złotych.

9-proc. udział w odpowiedziach dał trzecie miejsce na liście najbardziej prestiżowych adresów w Warszawie inwestycji położonej przy ulicy Drewnianej. W projekcie tym, położonym na terenie stołecznego Powiśla, można znaleźć lokale o powierzchni nawet 300 m kw. Ich wysokość wynosi od 3,2 do 3,5 metrów. W samej inwestycji, która nawiązuje do przedwojennej architektury, na piętrze zlokalizowane są jedynie dwa apartamenty. Atutami tego miejsca są też dwie recepcje, concierge, basen, sauna, część rekreacyjna, ogród na terenie patio, ale też inteligentna instalacja elektryczna, która pozwala dowolnie programować i zarządzać oświetleniem, klimatyzacją i ogrzewaniem. Cena najdroższego apartamentu to około 5,5 mln złotych, a średnia cena ofertowa dostępnych dziś lokali to 18 tys. zł za m kw.

121109.top.02.550x358

We Wrocławiu wygrywa niebo, zieleń i woda

We Wrocławiu także zestawienie najbardziej prestiżowych adresów otwiera ten najwyższy – Sky Tower. Miejsce to uzyskało aż 29% odpowiedzi, czyli ponad dwukrotnie więcej niż Złota w Warszawie. Jest to nie tylko najwyższy budynek o funkcji mieszkalnej we Wrocławiu, ale też najwyższy w Polsce (212 metrów). Sky Tower znajduje się na terenie najpopularniejszej dzielnicy stolicy województwa dolnośląskiego – Krzyków. W budynku mieści się 236 apartamentów, 22 tys. metrów powierzchni biurowej i 24,4 tys. metrów powierzchni handlowej. W części galeryjnej znajdują się butiki, delikatesy, centrum medyczne, restauracje i kawiarnie, SPA i centrum sportowe. Ceny mieszkań w Sky Tower wahają się od 10,9 tys. zł do 26,9 tys. zł za metr (stan niewykończony) i rosną wraz z wysokością wieży. Najdroższy dostępny dziś w sprzedaży lokal wykończony w najwyższym standardzie został wyceniony na 5,4 mln zł. Ma powierzchnię 181,55 m kw. Warto jednak zauważyć, że nie musi to być górna granica ceny jaką można zapłacić za adres w Sky Tower, bo lokale można łączyć.

121109.top.03.550x366

Na drugim miejscu wrocławskiego zestawienia prestiżowych adresów, z udziałem w odpowiedziach na poziomie 16%, znajduje się projekt znacznie bardziej kameralny. Na terenie Zielonej Etiudy znaleźć można bowiem 9 czterokondygnacyjnych willi, w których mieszczą się apartamenty. Cena ofertowa wynosi od 9 do 9,5 tys. zł za metr przy czym wyższa dotyczy nieruchomości z wykończeniem. Właściciele mogą korzystać z basenu, sauny, jacuzzi i klubu fitness, które znajdują się na terenie inwestycji. Ponadto elewacja została wykończona z wykorzystaniem kamienia naturalnego i cegły klinkierowej, a budynki są dobrze wyciszone i całe osiedle posiada ochronę.

Za niewiele mniej prestiżowy (15% odpowiedzi) został uznany projekt Marina firmy Topacz Investment. Ta inwestycja z 27 apartamentami o powierzchniach od 47 do 270 m kw., z których większość jest już sprzedana, zlokalizowana jest w ścisłym centrum Wrocławia (nad Odrą, pomiędzy mostem Uniwersyteckim i Pomorskim). Architektura budynku łączy nowoczesność z historią. Do wykończenia elewacji wykorzystano cegłę klinkierową, szkło i kanadyjski cedr. Do użytku właścicieli jest taras widokowy nadwieszony nad wodą. Warto też zauważyć, że w części podziemnej oprócz parkingu znajdują się pomieszczenia obsługujące przyległą przystań łodzi motorowodnych. Ceny ofertowe zaczynają się od 9,6 tys. zł za m kw., a kończą na 15,1 tys. zł za m kw.

121109.top.04.550x372

W Trójmieście króluje nadmorski prestiż

Top 10 prestiżowych adresów w Trójmieście otwiera najwyższy budynek mieszkalny na Pomorzu – Sea Towers. Budynek ten otrzymał 20% głosów. Wraz z masztem antenowym mierzy 141,6 metrów. Na najwyższym piętrze powstał taras widokowy dla mieszkańców. A jest na co popatrzeć, bo Sea Towers leży przy gdyńskim nabrzeżu. Z budynku można więc podziwiać nie tylko Zatokę Gdańską, ale też półwysep Helski. W budynku znajduje się 265 lokali, choć w tym momencie około 90% zostało sprzedanych. Największe lokale mają 290 m kw. Ceny wciąż pozostających w ofercie apartamentów wynoszą od 9,5 do 17,5 tys. zł za m kw.

121109.top.05.550x366

Na drugim miejscu, z wynikiem na poziomie 17% odpowiedzi, uplasowała się inwestycja Nadmorski Dwór. Ta, identycznie jak w przypadku Sea Towers, została zbudowana przez dewelopera Invest Komfort. Nadmorski Dwór położony jest przy promenadzie i Nadmorskim Parku Krajobrazowym. Niedaleko jest do plaży, wzdłuż której biegnie ścieżka rowerowa prowadząca do Sopotu. Jak zapewnia deweloper, podróż rowerem do Sopotu zajmie tamtędy 15 minut. Na elewacji niskich budynków położono naturalny kamień, drewno, szkło oraz stal nierdzewną. Na terenie inwestycji znajduje się klub fitness z siłownią, sauną i salą bilardową. Dziś na nabywców czekają w tym projekcie mieszkania o cenach od 7 do 11,5 tys. zł za m kw. Najdroższa nieruchomość jest wyceniona na niecałe 1,7 mln zł, czyli ponad dziesięciokrotnie mniej niż najdroższy apartament pod stołecznym adresem numer jeden.

Na trzecim miejscu w zestawieniu TOP 10, uzyskując 12% odpowiedzi, uplasowała się natomiast inwestycja Neptun Park. Projekt ten położony jest w Gdańsku, niedaleko Sopotu, w odległości około 100 – 200 metrów od plaży. Osiedle otoczone jest lasem, a składa się z 3 i 4-piętrowych budynków. Dziś na nabywców czekają w tym projekcie mieszkania o cenach od 9,8 do 17,9 tys. zł za m kw. Najdroższa nieruchomość jest wyceniona na niecałe 1,7 mln zł.

121109.top.06.550x391

W Krakowie liczy się bliskość Starego Miasta

W stolicy województwa małopolskiego za najbardziej prestiżową inwestycję (28% głosów) został natomiast uznany Browar Lubicz. Jest to dopiero powstająca inwestycja, położona w odległości 800 metrów od krakowskiego rynku. W miejscu dawnego browaru Goetzów powstaje kompleks mieszkaniowo-usługowy. Elewacje budynków nawiązują do przemysłowej zabudowy z XIX wieku. Do mieszkań na parterach przynależeć będą ogródki, a w apartamentach na dwóch najwyższych piętrach będzie w standardzie zamontowana klimatyzacja. Największy apartament, o powierzchni ponad 120 m kw., jest wyceniony na ponad 1,3 mln zł. Składa się m.in. z pięciu pokoi, dwóch łazienek, tarasu i loggi.

121109.top.07.550x280

Niewiele słabszy wynik zanotowały Apartamenty Kasztelańskie otrzymując 26% odpowiedzi krakowskich doradców. Inwestycji położona jest na terenie dzielnicy Salwator, niedaleko krakowskich Błoni i Starego Miasta. Inwestycja składa się z dwóch czterokondygnacyjnych budynków mieszkalnych. Na najwyższych kondygnacjach znajdują się luksusowe ponad 120-metrowe penthousy z tarasami na poziomie salonu i tarasami dachowymi, z których można podziwiać panoramę miasta.

Na trzecim miejscu w rankingu najbardziej prestiżowych adresów w Krakowie uplasowały się Wiślane Tarasy. Inwestycja ta otrzymała w badaniu 15% głosów. Położona jest niedaleko Kazimierza pomiędzy ulicą Grzegórzecką i Wisłą. Tarasy widokowe na najwyższych kondygnacjach pozwalają podziwiać panoramę miasta. Do użytku właścicieli oddano siłownię, fitness i saunę. Elewacje budynków wykończono granitem, stalą, marmurem i piaskowcem. Lokale mają wysokość 2,7 metrów. Mieszkania na najwyższych piętrach posiadają duże tarasy. Najdroższy dziś dostępny w sprzedaży lokal został wyceniony na 1,1 mln złotych. Cena ta dotyczy 110 metrowego trzypokojowego apartamentu położonego na VII piętrze budynku. Do mieszkania przynależy balkon o powierzchni 11 m kw., a z salonu jest wyjście na dodatkowy taras widokowy o powierzchni 33 metrów.

121109.top.08.550x364

Bartosz Turek, Artur Wach, Lion’s House
Jerzy Węglarz, Robert Latuszek, Home Broker