Theresa May przetrwała, wotum nieufność odrzucone. Co dalej z brexitem?

Theresa May przetrwała, wotum nieufność odrzucone. Co dalej z brexitem?
Fot. stock.adobe.com/Andrey Kuzmin
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Po dwóch latach miało dojść do brexitu, ale 29 marca Wielka Brytania nie opuści UE. Najwcześniej może dojść do tego z trzymiesięcznym opóźnieniem. W gospodarce europejskiej trwa niepewność, ale właśnie tego się spodziewano.

Niepewność szkodzi brytyjskiej i europejskiej gospodarce #brexit #WielkaBrytania #gospodarka

Izba Gmin zagłosowała we wtorek przeciwko zaproponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Z kolei w środę Theresa May obroniła stanowisko premiera. Wniosek o wotum nieufności wobec jej rządu został odrzucony.

Możliwe scenariusze

Teraz możliwych jest pięć scenariuszy. Powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony Unii Europejskiej. Przedłużenie procedury wyjścia z UE na mocy art. 50 traktatów. Wyjście z UE bez umowy. Organizacja drugiego referendum. Zwołanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Czytaj także: Co będzie oznaczać twardy brexit? Ceny mogą wzrosnąć o 20 – 25 proc. >>>

– Najbardziej oczywistym rozwiązaniem w tej sytuacji wydaje się wydłużenie okresu przejściowego, liderzy UE już zasygnalizowali, że taka możliwość istnieje – mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Jednak taki wniosek o wydłużenie Brytyjczycy będą musieli uzasadnić, a to będzie kłopotliwe dla rządu.

Trzy miesiące, to najkrótszy możliwy okres przedłużenia rozwodu. – I to znów oznacza niepewność, która szkodzi brytyjskiej i europejskiej gospodarce – komentuje ekspert.

Źródło: MarketNews24